В свят, в който милиони хора едва свързват двата края, психологическите проблеми на богатите трудно привличат вниманието. В същото време проучване показа, че по силата на дълбоко вкоренен инстинкт ние непрекъснато се стремим да печелим повече, отколкото евентуално можем да похарчим, дори когато този дисбаланс ни прави нещастни. Как човек се пристрастява към парите?
Джерфи Пфайфър, професор по теория на организацията на Stanford Graduate School of Business, изследва темата за пристрастяването към парите и предимствата на увлечението на заплатите.
Заедно с двама свои колеги – Санфорд Девое от Университета в Торонто, Канада, и Байрън Ли от Университета в Ренмин, Китай, той публикува изследване, според което увеличаването на стойността и източниците ни на доходи се отразява на значението, което придаваме на парите в живота си.
Изследването започва с цитат на Даниел Весела, бивш шеф на швейцарската фармацевтична компания Novartis AG, който изповядва:“Странно е, но колкото повече пари печеля, толкова повече мисля за пари. А когато не ми се налага да мисля за пари, откривам, че мисля за тях дори повече“.
В общи линии това е най-доброто описание на пристрастяването към парите. Проф. Пфайфър смята, че когато парите вече не са ни необходими за задоволяване на основните ни нужди, те стават основно средство, което доказва нашата компетентност и заслуги, съобщава The New York Times.
Прочети повече ТУК.