Глобалният океан, скрит под дебелите ледове на повърхността на Европа – спътника на Юпитер, се оказа необичайно неспокоен и горещ на екватора на планетата, пише inews.bg.
Това може да обясни хаотичния релеф на луната Европа, твърдят планетолози в статия, публикувана в сп. Nature Geoscience.
Под многокилометровия слой лед на Европа – един от четирите големи спътника на Юпитер, открити още от Галилей, съществува океан от течна вода. Учените смятат този океан за един от вероятните убежища на извънземен живот. В последните години астрономите са изяснили, че този океан обменя газове и минерали с леда на повърхността, и са потвърдили наличието на вещества, необходими за съществуването на микроби.
Учените от Тексаския университет в Остин (САЩ) са анализирали данните, събрани от сондата "Галилео" при сближаването й с Европа по време на работата й на орбитата на Юпитер от 1995 до 2003 г. Както отбелязват учените, информацията за магнитното поле на Европа, събрана от този апарат, е било първото свидетелство, че има океан под ледовете на тази планета.
Планетолозите са използвали тези данни за създаването на глобален модел на океана на Европа и за изучаването на неговите свойства. Оказва се, че океанът на Европа е изключително неспокоен, особено в централната част на планетата, в тропическите и екваториалните региони. Освен това водите му се оказали доста по-топли, отколкото първоначално са очаквали учените.
Тези особености на глобалния океан на Юпитеровия спътник може да обяснят една от най-интересните тайни на Европа – така наречените области на хаоса на нейната ледена кора. Характерният модел на пукнатините, билата и падините на ледения щит на Европа може да е възникнал в резултат на бурното движение на водата под неговата повърхност, смятат учените.
Като се отчита, че голяма част от тези области на хаос се намират в тропическите и екваториалните региони, е напълно възможно именно бурната активност на океана на Европа и сравнително високата му температура в тази област да са главната и дори единствената причина за тези прояви, отбелязва РИА Новости.