Окисляването на океаните под въздействието на въглеродния диоксид може да предизвика покачване на глобалните температури, сочат резултатите от изследване, цитирани от France Presse.
Този механизъм понастоящем не е взет под внимание в прогнозите за еволюцията на климата, заявиха авторите на изследването, ръководени от Катарина Сикс от института Макс Планк в Хамбург, Германия.
Въглеродният диоксид е главният парников газ, който е в основата на покачването на глобалните температури. Той обаче е виновен и за бързото окисляване на океаните, които поглъщат една четвърт от изхвърления в атмосферата въглероден диоксид, пише inews.bg.
Предишни проучвания показаха, че регистрираните днес ph стойности в океаните не са срещани от 800 000 години.
Резултатите от изследване, публикувани в сп. "Сайънс" миналата година, разкриха, че окисляването на океаните се ускорява с безпрецедентни темпове от 300 милиона години.
Авторите на новото изследване отбелязват, че окисляването на океаните има и друг ефект - намаляването на ph стойностите е придружено с понижаване на концентрацията на газа диметилсулфид, отделян от фитопланктона.
Този газ играе роля за климата - при изхвърлянето на диметилсулфид в атмосферата се създават аерозоли, които отразяват слънчевите лъчи и допринасят да се намали температурата на земната повърхност.
Въз основа на компютърни симулации учените заключили, че намаляването на този газ с 18 процента до 2100 г. ще се изрази в допълнително климатично затопляне от порядъка на 0,23-0,48 градуса Целзий.
Следователно трябва да се държи сметка за този механизъм в климитичните прогнози. Резултатите от изследването са публикувани в Nature Climate Change.