"Хюман райтс уоч": Армията на Мали и руските наемници от "Вагнер" са убили над 30 цивилни

Getty images (архив)
share

Въоръжените сили на Мали, подкрепяни от руски наемници, са извършвали посегателства над цивилното население след изтеглянето на мироопазващата мисия на ООН в края на миналата година, заяви правозащитната организация "Хюман райтс уоч", предаде АП, цитирана от БТА.

От май насам въоръжените сили на африканската страна и подкрепяната от Русия частна военна компания "Вагнер" умишлено са убили най-малко 32-ма цивилни, включително седем при удар с безпилотен летателен апарат, отвлекли са четирима и са опожарили най-малко 100 къщи в градове и села в централната и северната част на Мали, заяви правозащитната организация.

Ислямистки бойци са убили най-малко седем руски наемници в Мали

"Хюман райтс уоч" също така обвини джихадистките групировки в региона, че от юни насам са екзекутирали без съд и присъда най-малко 47 цивилни и са разселили хиляди хора. В доклада се казва, че групите са опожарили хиляди къщи и са откраднали добитъка, който е жизненоважен за оцеляването на номадските общности в региона.

"Армията на Мали заедно с частната военна компания (ЧВК) "Вагнер" и ислямистките въоръжени групировки атакуват цивилното население и тяхната собственост в нарушение на законите на войната", казва в доклада Илария Алегрози, старши изследовател на региона на Сахел (полупустинен африкански регион южно от пустинята Сахара, разпростиращ се по цялата ширина на континента) в "Хюман райтс уоч".

Мали, заедно със съседните си страни Буркина Фасо и Нигер, вече повече от десетилетие се бори с бунт, воден от джихадистки групировки, включително такива, свързани с "Ал Кайда" и групировката "Ислямска държава". След военните преврати в трите държави през последните години управляващите хунти изгониха френските сили и се обърнаха към руските наемнически части за помощ в областта на сигурността.

Наемниците от "Вагнер" присъстват в Мали от края на 2021 г. след военен преврат, като замениха френските войски и международните миротворци, за да помогнат в борбата с ислямистките бойци. В същото време ЧВК "Вагнер" е обвинявана, че помага за извършването на рейдове и удари с безпилотни летателни апарати, при които загиват цивилни.

През декември миналата година ООН прекрати десетгодишната си мироопазваща мисия в Мали -  Интегрираната многостранна мисия на ООН за стабилизиране в Мали (MINUSMA) - по искане на правителството в Бамако, което твърдеше, че силите са недостатъчни, за да отговорят на бунта.

"Откакто Мисията на ООН напусна Мали преди една година, беше изключително трудно да се получи изчерпателна информация за посегателствата и сме дълбоко обезпокоени, че положението е дори по-лошо от съобщеното", заяви Алегрози.

Водещи новини

Още новини