Воюващите страни в Судан се споразумяха за ново, 72-часово примирие

Getty Images
share

Враждуващите страни в Судан се споразумяха за 72-часово прекратяване на огъня, което започва днес, съобщиха посредниците в преговорите за успокояване на обстановката САЩ и Саудитска Арабия, цитирани от ДПА.

Спирането на бойните действия между суданската армия и Силите за бърза подкрепа (СБП), договорено с посредничеството на САЩ и Саудитска Арабия, трябва да започне в 06:00 ч. сутринта (04:00 ч. по Гринуич) и да приключи в сряда.

"Страните се споразумяха по време на прекратяването на огъня ще се въздържат от забранени движения, от атаки, от използване на военни самолети или дронове, от артилерийски стрелби, укрепване на позиции и попълване на запасите на силите, както и от търсене на военно преимущество", казаха от американското посолство в суданската столица Хартум.

"Те се договориха също така да дадат възможност за безпрепятствено движение и доставка на хуманитарна помощ в цялата страна", допълва посолството, цитирано от БТА.

17 души, включително пет деца, са загинали при въздушен удар в столицата на Судан

Конфликтът в Судан избухна неочаквано в средата на април, след дълго тлееща борба за власт между де факто президента - генерал Абдел Фатах ал Бурхан - и вицепрезидента ген. Мохамед Хамдан Дагло.

Оттогава бяха обявени множество примирия, но те бяха многократно нарушавани. Първоначално, през 2021 г., двамата генерали завзеха властта заедно, но в последствие влязоха в конфликт за нея.

По данни на ООН боевете са принудили над 2,2 милиона души да напуснат домовете си. Агенциите на ООН заявиха в петък, че почти 25 милиона души в Судан се нуждаят от хуманитарна помощ, а 4 милиона деца и бременни жени или кърмещи майки страдат от силно недохранване.

Над 3000 души са били убити, а 6000 - ранени след избухването на конфликта в Судан в средата на април, заяви вчера министърът на здравеопазването Хайтам Ибрахим по саудитската телевизия "Ал Хадат".

ООН: Войната в Судан е прогонила над 2 милиона души от домовете им

Ибрахим съобщи, че едва половината от 130-те болници в Хартум продължават да работят, а всички болници в щата Западен Дарфур са извън от строя, посочва Ройтерс.

Водещи новини

Още новини