Либийските специални служби са разпитвали д-р Атанас Кръстев за български дипломат, чието име бе обявено от комисията по досиетата през март тази година.
В списъците българският официален представител, който вече е пенсионер, фигурира като агент на Разузнавателното управление на Генералния щаб на Българската армия. Той бе на работа в посолството ни в Либия преди години, като част от мандата му бе по времето, докато течеше сагата с медицинските сестри, обвинени по СПИН аферата в Бенгази.
Не е ясно кое е провокирало интереса на либийските контраразузнавателни органи към този български дипломат. Но едно от обясненията е, че властите в джамахирията са сравнили имената на тези, които през годините са работили на тяхна територия, с тези, които се появиха в списъците на комисията по досиетата у нас.
Докато държали д-р Атанас Кръстев в различни арести, либийците се интересували и от други имена, които не са били публикувани в списъците у нас. Питали и за хора, свързани с български инженерингови организации. Интересът им обаче бил насочен предимно към представители на българското военно разузнаване.
Според експерти по въпросите на сигурността това може да се обясни с факта, че Националната разузнавателна служба сне легендата на своя резидент в Триполи още преди години и официално го представи на ръководството на либийското външно разузнаване като офицер за свръзка. Този ход бе предприет от ръководството на службата при преговорите за съдбата на българските медсестри и имаше своя ефект. По онова време НРС и службата за външно разузнаване на Либия, оглавявана от Муса Куса, официализираха контактите си и бяха нещо като дискретен посредник между българския държавен глава и полк. Кадафи.
Контактите между двете разузнавателни централи станаха по-редки с годините, за да се изчерпат окончателно, след като Муса Куса бе махнат от поста си и оглави дипломацията на джамахирията. По-късно той избяга в Лондон, а постът външен министър бе даден на Абделати Обейди.
Според близки на семейството на д-р Атанас Кръстев майката на жена му е била приятелка на жената на Обейди. Вероятно поради тази причина съпругата му Боряна се е надявала, че могат да се справят сами с проблема. Затова и почти седмица мъжа й го нямало, а тя не се обадила на никого.
Либийците разпитвали нашия лекар за дипломати - разузнавачи
- 20.06.2011 | 11:28
- 1130