Ислямистки бойци убиха 15 войници и трима цивилни по време на две отделни атаки в югозападната част на Мали предишната сряда, се казва в изявление на армията, цитирано от БТА. Това се случва на фона на изтеглянето на френските войски от страната, поискано от управляващата хунта след конфликт с Париж.
В петък същата седмица ислямистки бойци удариха главната военна база на Мали край столицата Бамако при нападение, включващо коли бомби. Въоръжените сили казаха, че са отблъснали атаката и са овладели ситуацията.
Бойци, свързани с Ал Кайда и Ислямска държава, многократно нападнаха бази в Мали по време на продължил десетилетие бунт, съсредоточен в северните и централните части на страната, но никога не бяха стигали толкова близо до Бамако на юг, отбелязва агенцията.
Африка се е превърнала в новата кота нула на джихадистките терористични групи, предупреди експерт, цитиран от американската телевизия Фокс нюз. САЩ ще трябва да обърнат внимание на това, предупреди Джасмин Оперман, южноафриканска консултантка по сигурността, специализираща в екстремизма и политическото насилие. Според нея Африка, а не Близкият изток, е вече основната оперативна зона на джихадистите. “Ал Каида винаги е имала сериозно присъствие в Африка”, напомня тя, като подчертава, че в региона има “благоприятна среда за международните терористични групи”, които могат да печелят влияние и да заемат лидерски позиции.
Две от най-причиняващите най-много човешки жертви терористични групи в света, Боко харам и Аш шабаб, действат само на континента, напомня пред същата телевизия Кристофър Холтън, директор на "Стейт аутрийч сентър фор секюрити полиси".
“Исторически погледнато, когато на джихадистите им бъде позволено безопасно убежище, те просто го използват като база за операции за разпространение на джихад другаде. Примерът с Ал Каида, която стартира атаките от 11 септември от Афганистан и бомбените атентати в посолството на Източна Африка през 1998 г. от Судан, са поучителни.”
Но те не са единствените. В Африка действат и много от познатите ни от Близкия изток и Централна Азия организации.
Още през май мароканският външен министър Насър Бурита заяви на среща на глобалния алианс за борба с Ислямска държава, че африканските клонове на тази организация извършват смъртоносни нападения с темпо, което далеч надминава това на организацията-майка, управлявала някога части от Ирак и Сирия. На юг от Сахара се намират няколко клона на Ислямска държава, които през 2021 г. са били отговорни за почти половината от всички смъртни случаи в света, приписвани на терористичната група за този период, подчерта министърът, цитиран от в. “Вашингтон пост”. “Заплахата от ИД не е намаляла”, предупреди Бурита, чиято страна е домакин на конференция на Глобалната коалиция за победа над ИД.
“Днес 27 терористични организации, базирани в Африка, са в санкционния списък на Съвета за сигурност на ООН”, добави министърът. “Това показва ясно техните връзки с големи глобални терористични групи”.
“Докато повечето хора по света се концентрират върху войната в Украйна или КОВИД-19, Ислямска държава и други въоръжени групировки използват времето, за да съберат сили и да изградят нови съюзи”, каза представител на арабското разузнаване, пожелал анонимност, за да обсъди чувствителни оценки. Той посочи, че войната в Украйна води също до повишаване на цените на храните и глад в Африка, което потенциално може да привлече повече хора към радикални групи от всякакъв характер, отбелязва в. “Вашингтон пост”.
“Нигерийската столица е изложена за пръв път на заплаха от Боко харам”, пише на 28 юли британският “Таймс”. Дръзко нападение срещу силно охраняван затвор в близост до Абуджа показа, че ислямистите набират сила. Клон на Ислямска държава в Западна Африка, произлязъл от Боко харам (и съперничещ си с организацията), победи оставените за охрана части и освободи близо 900 затворници, включително свои членове.
Мощта на клона на Ислямска държава в Западна Африка нараства. Организацията трупа сили в щати в околностите на Абуджа, които станаха обекти на атентати през тази година. Новият филиал на Ислямска държава дори започна да засенчва съперниците си от Боко харам.
Идаят Хасан от Центъра за международни и стратегически изследвания в Абуджа организацията получава обучение от глобалното ръководство на ИД. По традиция то се базира в Близкия изток, но над половината от заявените му “провинции” са в Африка. Пропагандата на западноафриканската група се засили и тя започна да събира данъци от живеещите в райони под неин контрол.
Нигерия е най-населената държава в Африка и се смята, че е изправена пред най-многобройните заплахи за сигурността от всички страни на континента. Ежедневно пристигат съобщения за кръвопролития – но през последните месеци имаше безпрецедентни инциденти, включително отвличането на пътниците от влак в близост до Абуджа, както и избиването на 40 християни в църква в щата Ондо, в южната част на страната.
Всъщност, Ислямска държава в Западна Африка вече “даде заявка” за иракско-сирийското наследство на ИД. На 15 юни клонът на ИД, притежаващ вероятно 4-5 хиляди бойци, действащи в североизточна Нигерия и басейна на езерото Чад публикува в различните си медии 39-минутен пропаганден видеоклип, озаглавен “Книга, която напътства и меч, който помага.”
Във видеото мюсюлманите от цял свят се призовават към хиджра (миграция) в Африка, за да изградят там нова база за операции. Това е първият призив за хиджра от върховата точка във възхода на ИД през 2014-2017 г., отбелязва изданието.
По-късно, в 343-ия седмичен бюлетин на ИД, беше заявено, че африканските държави са “един от плодовете на благословения път на ИД” и “земята на джихад и хиджра”. Нещо повече, в бюлетина се заявява, че “това, което виждаме в Африка днес, е точно като това, което виждахме преди няколко години в Ирак и Шам (Сирия)”.
Смята се, че Ислямска държава в Западна Африка е спечелила местна подкрепа чрез усилията си за добро управление и предоставяне на обществени услуги в региона. Освен насилието, Ислямска държава в Западна Африка набляга силно върху проповядването на исляма и образованието, особено сред младежта.
Групата се възползва от бедността, религиозните и етническите конфликти и слабото управление в района. Малко след пускането на първоначалния видеоклип, ИД публикува поредица от кратки видеоклипове от централните си клонове в Сирия и Ирак, които възхваляват своите колеги в Африка и подкрепят призива за хиджра към континента. Това подчертава още веднъж значението, което Централното ръководство на ИД отдава на Африка.
Групата също така подчертава значението на джихада като задължение, докато не бъдат наложени ислямският закон и вървящата с него наказателна система, както и необходимостта да се отмъщава на неверниците (кафири), които оскърбяват мюсюлманите. Ислямска държава в Западна Африка се представя като авангард, който ще защити религията, живота, собствеността и достойнството на мюсюлманите. В същото време тя продължава да набляга на разпространението на религията чрез просветна дейност и други ненасилствени методи.
Анализаторът по сигурността Мина ал Лами отбелязва, че посланието, което ИД (и западноафриканският ѝ клон) се опитват да предадат, е, че веднага щом поеме контрола над определена територия, независимо колко малка е, организацията бърза да приложи шериата, за разлика от талибаните в Афганистан.
Освен това Ислямска държава демонстрира възможностите си за управление, като показва новосформирана Морална полиция, която по техните думи цели да предпазва мюсюлманите от поквара и да ги насочва към доброто и истината.
Във видеото се показва и отдела за “закат” (десятък) на западноафриканския клон, който има за задача да събира и преразпределя милостиня за нуждаещите се.
Клон на Ислямска държава с хиляди бойци е способен да предизвиква местните сили, установява контрол върху територии, на които започва да събира данъци, да предоставя обществени услуги и да въвежда правни и морални правила, съответстващи на исляма... да ви звучи познато? При това положение можем с увереност да заявим: следващата концентрация на радикалните ислямистки сили ще бъде на африканския континент.
Какво ще предприемат западните сили, тепърва предстои да видим.