Сомалия скъса дипломатическите си отношения с Кения, обвинявайки я, че се меси във вътрешните ѝ работи. Това стана в момент, в който Сомалия се готви за готви за парламентарни и президентски избори, съобщава БТА.
"Сомалийското правителство реши да скъса дипломатическите си отношения с Кения. Сомалия приканва всичките си дипломати на работа в Кения да се върнат в страната и нареди на кенийските дипломати в Сомалия да напуснат страната до седмица, считано от 15 декември 2020 г.", заяви пред журналисти сомалийският министър на информацията Осман Абукар Дубе.
"Федералното сомалийско правителство взе това решение в отговор на повтарящите се нагли политически нарушавания на държавния ни суверенитет от страна на Кения", добави той.
Отношенията между Кения и съседна Сомалия, разделени от 700-километрова граница, са твърде влошени вече от месеци,. Правителството на сомалийския президент Мохамед Абдулахи Мохамед, известен още като Фармаджо, от месеци насам обвинява кенийските власти в намеса в работите на страната му, без обаче да уточни естеството на взаимните претенции. Кенийската президентска институция е посочвала в миналото, че отказва да играе ролята на "изкупителна жертва" заради вътрешните политически борби в Сомалия.
Решението за скъсване на дипломатическите отношения идва в момент, когато президентът на Кения Ухуру Кениата приема като домакин в Найроби пристигналия там на посещение Муса Бихи Абди, президент на провъзгласилия независимост сомалийски регион Сомалиленд. Могадишу смята Сомалиленд за съставна част на Сомалия и всяко официално посещение на държавници от отцепническия регион в чужбина редовно ядосва сомалийското правителство.
Вчера Могадишу заяви, че е подал официално оплакване срещу Кения в регионалната организация на страните от Източна Африка. Правителството на Кения отхвърли обвиненията на Могадишу като необосновани и заяви, че "зачита и подкрепя основополагащите международни принципи за териториална цялост и независимост".
В Сомалия е разположен в момента кенийски контингент от миротворческата мисия на Африканския съюз в Сомалия, наброяващ 3600 души от общо над 20 000 бойци. Мандатът на мисията, създадена през 2007 г., включва подкрепа за преходното правителство в Сомалия, осъществяване на националния план в сферата на сигурността и обучение на сомалийските сили за сигурност. С военни части или полицейски подразделения в мисията участват още Уганда, Бурунди, Етиопия, Джибути, Нигерия, Гана и Сиера Леоне