В Мозамбик сложиха край на дългодишен конфликт

Getty (архив)
share

Президентът на Мозамбик Филипе Нюси и лидерът на опозиционното движение Ренамо - Осуфо Момаде, подписаха днес мирно споразумение за прекратяване на враждебните действия, последвали след 15-годишната гражданска война в южноафриканската страна, предаде АП.

Според споразумението бойците на Ренамо ще прекратят съпротивата и ще предадат оръжията си. Това става няколко седмици преди очакваната с голям интерес тук визита на папа Франциск и в навечерието на парламентарни избори, които ще бъдат тест за новия настрой на двете основни съперничещи сили в страната, които вече трябва да се борят на политическия терен.

Постоянното прекратяване на огъня е кулминацията на водещите се от доста години преговори за спиране на сраженията, които избухваха няколко пъти с нова сила през 25-те години след края на гражданската война, последвала получаването на независимост от бившата португалска колония и в която загинаха около 1 млн. души, отбелязва АП.

Папа Франциск каза, че идва в Мозамбик да зове за помирение в 30-милионната африканска страна.

Нюси и Момаде си стиснаха ръце и се прегърнаха след подписването на историческото споразумение в националния парк Горонгоса, близо до щаба на Ренамо, разположен във военна база на досегашните бунтовници, която те поддържат от 40 години. Ще се разоръжат над 5200 бунтовници, като 800 от тях веднага слизат от планинското си убежище и ще се регистрират за работа в националния парк и резерват на диви животни.

Ренамо - акроним от португалски за Национална съпротива на Мозамбик, стана опозиционна партия след гражданската война, но и досега не се разоръжи. "Това споразумение има историческо значение, защото досега Мозамбик имаше опозиционна партия, разполагаща с въоръжени бойци в провинцията. Сега вече ще има мир", каза Неа Санграйка, една от участничките в преговорите за споразумението.

За разлика от предишните опити за постигане на мир, този път съществените въпроси са решени и изпълнени още преди подписването, каза тя. Сред тях е амнистията за въоръжените бунтовници, която президентът Нюси подписа в началото на тази седмица, и конституционна поправка, която повелява губернаторите на провинциите да бъдат избирани, а не назначавани от централното правителство.

Водещи новини

Още новини