Новите власти в Либия са открили химически оръжия около месец и са поискали чуждестранна помощ за тяхното обезопасяване, съобщи висш военен от силите на Преходния национален съвет (ПНС), цитиран от Си Ен Ен.
"Открихме иприт (известен още като горчичен газ) в Джуфра и помолихме нашите приятели да дойдат и да ни помогнат", заяви полковник Ахмед Бани в допълнение към изказване на временния премиер Махмуд Джибрил от неделя, в което той обяви, че силите на ПНС са открили два обекта с химически оръжия, пише dnevnik.bg.
Джибрил заяви пред журналисти в Триполи, че новите власти са съобщили за откритието на Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО) в Хага и на Съединените щати. Той не съобщи подробности за времето и мястото на откритието.
В края на септември ПНС съобщи, че бойците му са открили забранени оръжия край градовете Сабха и Уадан, но не уточни за какъв точно арсенал става дума.
В складовете на режима на Муамар Кадафи са останали около 9.5 тона химикали, които са се разложили на съставните си вещества и вече не са опасни, съобщава ИТАР-ТАСС, като се позовава на анонимен източник.
Международните експерти от ОЗХО напуснаха Либия през февруари и организацията твърди, че не знае какво се е случило със запасите на режима на Кадафи след това. Американски представители обаче заявиха през август пред Си Ен Ен, че са обсъждали с ПНС какво ще се случи със складираните химически оръжия, ако падне режимът на Кадафи.
От силите на ПНС е било поискано да следи какво се случва както с оръжията за масово унищожение (ОМУ), така и с ракетите тип "земя-въздух", твърди представител на НАТО. По думите му алиансът е наблюдавал пряко складовете за оръжия с помощта на сателити, безпилотни и други разузнавателни самолети. Източникът потвърди също, че САЩ и други държави са изпратили хора още през лятото, за да гарантират сигурността на определени обекти. "Отделни държави имаха свои хора на място", заяви той.
Американски представител потвърди също, че разузнавачи от САЩ са наблюдавали запасите от от ОМУ в Либия. Двамата източници пожелаха анонимност поради поверителния характер на информацията.
Съединените щати са били уведомени за откритите запаси на Кадафи, защото имат техническата възможност да помогнат, обясни Джибрил. "С това съобщение ние потвърждаваме, че новата Либия е мирна Либия – Либия, която спазва международното право, Либия, която се стреми към развитие преди всичко останало, за доброто на народа си ", заяви той.
Към февруари запасите на Либия от химически оръжия са се състояли от 9 метрични тона иприт и над 800 метрични тона прекурсори, твърди ОЗХО.
През 2003 г. Либия се съгласи да унищожи целия си арсенал от химически оръжия, който включваше около 25 тона иприт и 3300 празни въздушни бомби. Целият запас от снаряди и бомби беше буквално смачкан с булдозери през 2004 г.
Преди избухването на кризата режимът на Кадафи беше унищожил 55% от обявените запаси от иприт и 40% от прекурсорите, необходими за производството на оръжия, по данни на ОЗХО.
Инспекторите от организацията твърдят, че когато напускали Либия през февруари полигонът за унищожаване на химическите оръжия бил запечатан, но организацията не знае какво се е случило с него след това. Първата работа на инспекторите, след като се завърнат, ще бъде да определят дали от съоръжението не са изчезнали материали.
По данни на Асоциацията за контрол на оръжията по-рано тази година Либия е разполагала с около 10 тона от смъртоносния иприт, съобщава Си Ен Ен. Голяма част от него се е съхранявала в склада за химически оръжия Рабта южно от Триполи.
Според американски специалисти по сигурността останалите в Либия опасни химикали трудно могат да се използват за производство на оръжия.
Либийските власти са открили химически оръжия
- 31.10.2011 | 21:41
- 1277