Сенегал създава 14 000 екоселища

share

„Мислите, че това е само пустия с тираничен режим, в която нищо не се случва. Точно тогава откривате, че местните хора вършат фантастична работа в своите общности, като разработката на мирни проекти, проекти за екосправедливост и обществено строене. Изведнъж представата за Сенегал и гледката пред очите ви се преобръщат напълно" - казва Коша Жубер, президент на Глобалната екоселищна мрежа (GEN International), чиято работа е да открива и свързва устойчиви общности и инициативи по света.

Сенегал става световен пример, след като се захваща с мащабната инициатива да трансформира 14 000 традиционни села в модерни екоселища - икономически, обществено и културно устойчиви. Правителството на страната вече е дало нов облик на 100 села, като целта е броят им да нарасне до 500 за 3 години, пише "Списание Осем".

Вдъхновението идва от работата на GEN-Сенегал, национален клон на екоорганизацията GEN International. Министър-председателят на Сенегал обявява себе си за твърд защитник на инициативата за екоселищата. По думите му концепцията е базирана изцяло на културните ценности на нацията, „като в същото време допринася и за общественото развитие и запазване на природата".

Делегации, посетили Мбакомбел - първия модел за екоселища в Сенегал, разказват: „Видяхме селище от 500 семейства и много деца, които ни посрещнаха с местна музика и танци. В селото светлината и енергията идват от соларни панели и биогаз, използват се и печки ракети, компостиране и пермакултурни методи. Имат училище и дори селска библиотека. Лесно беше да се види колко много са се изменили стандартите на живот, след въвеждане на екотехниките. Всяко семейство има всичко необходимо за живот, а експлоатацията на дърветата и почвите в околността е значително намаляла. Общността изглежда обединена във взаимната си подкрепа."

Тази вдъхновяваща инициатива може да стане модел за селища, градове и страни по целия свят, които искат да бъдат част от решението, вместо от проблема.

През декември 2014 г. 120 души от 40 страни участваха в първата международна екоселищна среща на върха в Сенегал, целяща да се създаде обща стратегия за лесен преход към този нов модел на общностен живот, който да бъде представян пред местните власти, правителства и корпоративни партньори. Документът ще бъде готов окончателно за срещата на върха на Глобалната екоселищна мрежа GEN+20, която ще се състои във Финдхорн, Шотландия следващия месец.

От създаването си през 1995 г. Глобалната екоселищна мрежа работи с хиляди общности по целия свят, подкрепяйки местни граждански групи и организации за въвеждането на устойчиви модели в техните общности.
 

Водещи новини

Още новини