Пандемията от СПИН е тръгнала от главния град на Белгийско Конго Леополдвил около 1920 г. Това обявиха учени от Оксфорд и университета в белгийския град Льовен след серия изследвания на генетичния код на архивирани проби от ХИВ и на мутациите на вируса през десетилетията, пише "Труд".
Предполага се, че ХИВ за първи път е заразил човек при предаване от шимпанзе в Южен Камерун, но тази и последвалите я няколко масови зарази останали на регионално ниво. Но около 1920 г. Леополдвил - днешната столица на ДР Конго Киншаса, се превърнал в развъдник на смъртоносния вирус.
Градът бил център на железопътния и речния транспорт и годишно през него минавали по 1 милион трудови мигранти. Населението било преобладаващо от мъже и процъфтявала проституцията.
До началото на '50-те години на ХХ век вирусът на СПИН обхванал още три района в Конго и от там бил пренесен в съседните държави. А през 60-те, след извоюването на независимостта на ДР Конго от Белгия, ХИВ постепенно се разпростира по целия свят.
Учените го изолират чак през 1981 г. Досега са се заразили 75 милиона души, от които 36 милиона са починали. От втората половина на 90-те години все по-масово се прилага антиретровирусната терапия, която не води до пълно оздравяване, но намалява смъртността с до 80%.