Вдовицата на Кардам се омъжи повторно

Bulfoto
share

Тленните останки на княз Кардам Търновски бяха пренесени от Испания у нас, за да намери вечния покой близо до семейството си. Първородният син на Симеон II и царица Маргарита почина на 7 април  2015 г- а, след седем години в будна кома  в мадридската болница „Санчинаро". При катастрофа на 15 август 2008 г. Кардам и съпругата му Мириам пострадаха тежко, след като колата им изпита от пътя и се забива в дърво. Вследствие на удара, Кардам получава тежка мозъчна травма и изпада в кома, пише Минаха години. 

Князът бе погребан на 8 В април 2015 г. в мадридското гробище “Сан Исидро" в семейната гробница на съпругата си и опят от двама православни клирици.

Траурната церемония на българска земя се състоя в навечерието на деветата годишнина от кончината на Кардам в тесен семеен кръг в Двореца “Врана". Ковчегът, покрит с царския щандарт, бе положен в криптата на Православния параклис „Св. св. Цар Борис и Йоан Рилски Чудотворец" в двореца „Врана". Той е построен през 1912 г. от прадядо му Фердинанд, разрушен от комунистите, възстановен преди три години и осветен от вече покойния патриарх Неофит. Освен царя и царицата, глави пред паметта на покойния Кардам сведоха синовете му - княз Борис и княз Белтран, а също и майка им Мириам.

Тленните останки на княз Кардам Търновски бяха пренесени на българска земя

Овдовялата испанска благородничка наскоро стана хашемитска принцеса, след като се омъжи повторно за първия братовчед на йорданския крал Абдула II - принц Гази бин Мохамед. Да изпратят батко си в последния му земен път дойдоха от чужбина и двама от братята му - Кирил Преславски и Константин-Асен Видински, както и сестра им Калина със семейството си. По време на заупокойната литургия върху ковчега на княза бе положена много ценна семейна реликва - иконата на свети Йоан Рилски Чудотворец. Тя е била и върху гърдите на покойния цар Борис III и остава там до погребението му в Рилския манастир през септември 1943 г. Иконата е от Светогорския манастир „Ватопед” и е подарена на семейството през 1928 г. Пазена е в спалнята на царя в софийския дворец до 1946 г., когато царица Йоана е принудена да напусне България и заминава за Египет. Майката на Симеон не се разделя с иконата до смъртта си.

След кончината на Йоана светото изображение е върнато у нас и се пази в траурния салон на двореца „Врана”. В параклиса се съхраняват още много реликви. Под него именно е царската крипта, в която е положен ковчегът с тленните останки на Кардам Търновски. Той е най-голямото дете на Симеон Сакскобургготски. Роден е на 2 декември 1962 г. в Мадрид. Като първороден син е престолонаследник на несъществуващия отдавна български царски трон. Князът е кръстен по православен обред, с благословението на българския патриарх Кирил, от блаженопочившия Левкийски епископ Партений. Наред с името Кардам получава и името Йоан в чест на всебългарския покровител св. Йоан Рилски. Кардам завършва френския лицей в испанската столица, а след това, философия и международна икономика в университета „Кларк” в САЩ. Получава степен по селскостопанска икономика, специализира агроиндустрия и хидромелиорации в американския университет „Пен” в Пенсилвания.

През 1996 г. Кардам се жени за испанската благородничка доня Мириам Унгрия и Лопес, родена на 2 септември 1963 г. в Мадрид. Венчавката се извършва в православната църква „Св. св. Андрей и Димитър” в Мадрид, където през 1973 г. княз Кардам представлява баща си при полагането на първия камък. Кардам и Мириам имат двама сина Борис, роден на 12 октомври 1997 г., и две години по-малкият Белтран. Той е физик и се занимава с изучаване на климатичните промени на планетата. По силата на монархическите традиции, 26-годишният Борис се явява престолонаследник след смъртта на баща му. Тъй като България отдавна не е монархия, Симеон определи внукът му да носи титлата „пазител на короната”, за да бъде съхранена традицията и вековната история на фамилията.

Интересен факт е, че корона всъщност няма. Поне не физически. Такава има само символично, тъй като нито Симеон, нито баща му Борис III е носил истинска царска корона. Борис Търновски е човек  на изкуството завършил е Лондонския колеж по изящни изкуства в Уимбълдън. Познат е в Европа и Америка като автор на абстрактни и модернистични произведения. Негови творби често участват в благотворителни изложби. Особено активен е в каузата за опазване на мъжкото здраве. В едно от редките си интервюта Той казва, че България заема много специално място в сърцето му. Свързва страната ни с решителните и прямите хора, природата и планините. Баницата и луканката са любимите му нашенски храни. Според Борис двете най-важни събития от историята ни са Златният век на Ц АР Симеон и Освобождението.

Водещи новини

Още новини