Историята с рецептата за дълъг живот принадлежи на 97-годишния Стаматис Мораитис, който до днес продължава да гледа градината си, в която е засадил плодове и зеленчуци, съобщава БТА.
Той признава, че всеки ден пие козе мляко и планински чай от ментови листа, като в следобедните часове не пропуска да си подремне. В края на деня мъжът се среща с приятели, с които играе на карти.
По-интересното е, че през 1976 г. Мориаитис получава диагноза рак на белите дробове и лекарите му заявяват, че му остават максимум 9 месеца живот. Днес мъжът се усмихва, радвайки се че е още жив, за разлика от своите лекари, предрекли ранната му смърт.
Дълголетникът живее на гръцкото островче Икария в Егейско море. Населението на острова е около 10 хил, души, които се радват на чистия въздух, ниски бели къщички и невероятно синята морска вода, пише inews.bg.
Според 101-годишна жителка на Икария хората на острова са "забравили да мрат”. Мястото е сред т.нар. "сини зони”, като остров Окинава в Япония, полуостров Никоя в Никарагуа и град Лома Линда в Калифорния. Всички те се наричат "сини зони”, защото населението им доживява до достолепна възраст.
Изразът се е родил през 2000 г., когато италианецът Джани Пес и белгиецът Мишел Булен започват да изучават дълголетието сред жителите на Олястра. Те използват син маркер, с който обозначават зоните по света, които са с висока концентрация на столетници.
Олястра е смятана за зоната, в която мъжете живеят най-дълго, поради три фактора. Първият е физическата активност, обвързана с пашата на овце, вторият е силният наклон на терена, а третият - разстоянието между дома и работното място.
По думите на Джани Пес в Икария причините за високата концентрация на столетници е почти идентична с тази в сардинската провинция. Проучванията на гръцкия остров датират от 2008 г., когато Пес и колегите му прегледали регистрите с раждания в периода 1900-1920 г. Последвали проучвания на причините за смъртта на хора, родени в същия период.
В крайна сметка ученият решил да поживее известно време в Икария, където установил, че местното население е по-малко депресирано и броят на засегнатите от деменция е много малък. Противно на статистиките за Западна Европа, сърдечните заболявания са сред последните причини за смъртността на острова.
Експертите смятат, че липсата на стрес също помага за доживяването на 100 години. В Икария си похапват обилно риган, мента, розмарин, градински чай, див пелин и копър. За закуска сервират козе мляко, чай или кафе, заедно с хляб и мед. Обядът включва плодове и зеленчуци, както и леща и нахут. Вечерята е по-лека - хляб и козе мляко.
Учените са категорични, че генетиката няма нищо общо с масовото дълголетие на острова, а ако играе някаква роля, то тя е прекалено малка.