Косатка отново влачи две седмици безжизненото тяло на малкото си

Pixabay
share

Косатка от северозападната част на Тихия океан влачи две седмици безжизненото тяло на малкото си. Тя става известна със същото  през 2018 г., пише Асошиейтед прес.

Майката косатка, известна под кодовия номер J35, е видяна да придържа мъртвото си бебе от сряда, съобщи в публикация във Фейсбук Центърът за изследване на китовете.

„Целият екип на Центъра за изследване на китовете е дълбоко натъжен от тази новина и ще продължим да предоставяме актуална информация, когато можем“, пише в публикацията.

През 2018 г. изследователите наблюдават как същата косатка бута тялото на умрялото си малко в продължение на 17 дни, като го поддържа на повърхността повече от 1600 км.

Бебето е починало малко след раждането си, а майката и нейното тясно сплотено стадо китове са били видени да се редуват да носят мъртвото тяло.

Преди около две седмици изследователският център съобщи, че е бил уведомен за раждането на новородено. Но на Бъдни вечер написаха, че са загрижени за здравето на малкото въз основа на поведението му и това на майка му.

До Нова година служителите на Национално управление по изследване на океаните и атмосферата (NOAA) успяха да потвърдят, че J35 е носела мъртвото тяло на бебето си. Ученият Брад Хансън обясни, че малкото е било живо само „няколко дни“.

„Мисля, че е справедливо да се каже, че тя скърби или е в траур“, каза Джо Гейдос, учен от Калифорнийския университет. Подобно поведение може да се наблюдава и при други социално сплотени животни с относително дълъг живот, като приматите и делфините, добави той.

Смъртността при бебета косатки е висока. Според Центъра за изследване на китовете само при 1 от 5 бременности на косатките се ражда малко, което доживява до първия си рожден ден.

Серия от смъртни случаи на косатки провокира дебат за бъдещето на тези бозайници във Франция

Популацията на южните косатки, които обитават водите между щатите Вашингтон и Британска Колумбия, се бори от десетилетия за своето оцеляване, като са останали само 73. Те трябва да се борят с недостига на предпочитаната от тях храна - кралска сьомга, както и със замърсяването и шума от корабите, които пречат на лова им. Изследователите предупреждават, че те са на ръба на изчезването, предава бТВ.

 

Водещи новини

Още новини