Докторант откри голям град на маите, векове след като е потънал в зеленината на джунглата в Мексико, съобщи Би Би Си.
Изследване с лидар разкри пирамиди, спортни игрища, пътеки, свързващи квартали и амфитеатри в югоизточния щат Кампече.
Лидарът е лазерно изследване, което картографира структури, заровени под растителност.
Комплексът получи името Валериана - на близка лагуна. Според специалистите той е на второ място по гъстота на сградите след Калакмул, смятан за най-големия обект на маите в Латинска Америка.
Екипът е открил общо три обекта, които са с размерите на столицата на Шотландия Единбург, "случайно", когато докторант по археология преглеждал данни в интернет.
Бях на нещо като страница 16 от търсенето в Google и намерих лазерно изследване, направено от мексиканска организация за мониторинг на околната среда, обяснява Люк Олд-Томас, докторант в университета Тулейн в САЩ.
Когато Олд-Томас обработва данните с методи, използвани от археолозите, той открива огромен древен град, в който може да са живели 30 000-50 000 души в разцвета му от 750 до 850 г. Това е повече от броя на хората, които живеят в региона днес, казват археолозите.
Находката помага да бъде променено западното мислене, че тропиците са били място, където "цивилизациите са отивали да умрат", казва професор Марчело Кануто, съавтор в изследването.
Вместо това тази част на света е дом на богати и развити култури, обяснява той.
Не можем да сме сигурни какво е довело до упадъка и евентуалното изоставяне на града, но археолозите казват, че изменението на климата е основен фактор.
Снимки на града няма, защото никой не е ходил на място. Местни хора отдавна подозират, че под могилите има руини. Градът е с площ около 16,6 кв. км. Той има два площада с пирамиди и множество къщи. По всичко прилича на столица, отбелязва БТА.