За първи път преди 10 години, през 2014 г., учени забелязаха мистериозни кратери, появяващи се в Сибир. Тогава те се натъкнаха на дупка на полуостров Ямал. Диаметърът ѝ бил около 30 метра, а дълбочината достигала повече от 50 метра.
Това, което подсказало за експлозивния произход, било, че кратерът е заобиколен от емисии.
Оттогава до днес на повърхността на полуостровите Ямал и Гидан се появиха още много подобни дупки. За щастие, учените успяха да хвърлят светлина върху техния произход.
Според инженер-химика Ана Моргадо от университета в Кеймбридж огромните количества метан, отделени от кратерите, вероятно биха могли да окажат голямо влияние върху глобалното затопляне на планетата. Изследователите отбелязват, че има много специфични условия, които позволяват да се стигне до това явление, пише megavselena.
Международен екип от изследователи от Испания и Обединеното кралство откри, че това не е прост случай на отделяне на газ от топящата се вечна замръзналост, която се разширява и кипи, заради по-високи температури. Да, това се случва, но има и нещо друго.
Според геофизика Джулиан Картрайт от Испанския национален съвет за научни изследвания има само два начина да се предизвика такава експлозия: химическа реакция или физически източник.