Бащата на квантовата механика Макс Планк: И религията, и науката изискват вяра в Бог

Freepik
share

Макс Планк – бащата на квантовата механика е един от най-видните физици на XX век. Той е директор на Института за теоретична физика в Берлин и член на Берлинската академия на науките, както и на редица чуждестранни научни дружества и академии на науката.

През 1900 г. Макс Планк извежда закона за излъчване на абсолютно черно тяло и въвежда константа, която днес е известна като константата на Планк. През 1918 г. получава Нобелова награда за физика за откриването на закона за квантуване на енергията.

Карл Юнг: Вярвате ли в Бог? Аз не вярвам, аз знам

Неговото откритие полага основите на квантовата теория, която преобърна разбиранията ни за микроскопичния свят и отвори вратите за нови изследвания и теории, включително работата на Алберт Айнщайн, Нилс Бор и Вернер Хайзенберг.

"Като човек, който е посветил целия си живот на най-здравомислещата наука, изучаването на материята, ето какво мога да ви кажа в резултат от моите изследвания за атомите: Материя не съществува!"

Цялата материя възниква и съществува единствено посредством сила, която придава вибрация на частиците на атома и поддържа единството на тази миниатюрна Слънчева система, каквато е атомът… Зад тази сила трябва да предполагаме съществуването на съзнателен и интелигентен Разум. Този Разум е матрицата на всичко материално. 

Както религията, така и науката изискват вяра в Бог. За вярващите Бог е в началото, а за физиците Той е в края на всяко разсъждение. За първите Той е основата, за вторите – венецът, увенчаващ конструкцията на всеки обобщен мироглед.

Че Бог е съществувал, преди да има човешки същества на Земята, че Той държи във всемогъщата си десница за вечни времена целия свят, вярващи и невярващи, и че Той ще остане възкачен на ниво, непостижимо за човешкото разбиране, дълго след като Земята и всичко върху нея се е превърнало в развалини; онези, които изповядват тази вяра и които, вдъхновени от нея, с благоговение и пълно доверие се чувстват незастрашени от житейските опасности под закрилата на Всемогъщия – само те могат да се причислят към истински религиозните".

Max Planck, „Scientific Authobiography and Other papers“

Водещи новини

Още новини