-
01 август 2024 17:00
- 8058
- 1
Изследвания показват, че нервните влакна в мозъка могат да произвеждат двойки частици, свързани чрез квантово заплитане. Ако бъде подкрепено от експериментални наблюдения, това явление може да обясни как милиони клетки в мозъка синхронизират дейността си, пише NewScientist.
"Когато мозъкът е активен, милиони неврони се задействат едновременно", казва Йонг-Конг Чен от Шанхайския университет в Китай. Това изисква дори отдалечени клетки да координират времето си - но какъв механизъм използват? "Ако силата на еволюцията търси най-удобния за това механизъм, квантовото заплитане е идеален кандидат за тази роля", казва той.
Чен и колегите му математически изследваха начин, по който квантовото заплитане може да възникне в мозъка и да доведе до изключително бърза комуникация между невроните.
Те се фокусираха върху взаимодействията между миелиновите обвивки, защитните покрития на мастните молекули, обграждащи влакната, които свързват невроните, и частиците от електромагнитното излъчване или фотоните, произведени в мозъка. Такова лъчение не е открито директно, но се предполага, че произхожда от митохондриите на невроните като част от цикъл от химични реакции, които произвеждат енергия.
Изчисленията на изследователите показват, че когато инфрачервените фотони се сблъскат с миелинова обвивка - моделирана като цилиндрична кухина, способна да съхранява и усилва това електромагнитно излъчване - те ще предадат допълнителна енергия на химическите връзки на миелина. След това връзките ще освободят част от енергията си чрез излъчване на два фотона, един след друг - и много от двойките ще бъдат заплетени.
След като мозъкът създаде заплетени фотони, свойството на заплитане може да бъде предадено на други части на невроните, като протеиновите пори, които играят роля в електрическото сигнализиране в мозъка, казва Чен. Когато всеки два обекта са квантово заплетени, промените в единия веднага предизвикват промени в другия - така че ако различни части на мозъка са били заплетени, те биха могли да се синхронизират много по-бързо, отколкото чрез всеки друг тип връзка.
Бо Сонг от Университета за наука и технологии в Шанхай и Юшенг Шу от университета Фудан, пишат, че новият резултат "предлага потенциален източник на непрекъснато генериране на квантово заплитане в централната нервна система, тясно свързано с нашата съзнание".
Но Сонг и Шу също така казват, че добавянето на квантовото заплитане в науката за мозъка "е доста спекулативно по природа". И двамата изследователи преди това са изследвали миелиновите обвивки, включително в един експеримент, при който инфрачервените фотони са успешно използвани за повлияване на невронната активност на мишка.
Намирането на доказателство за заплетените фотони, теоретизирани в тази нова работа - например директното им откриване в жива система като мишка - би било доста трудно, казва Чен. Вместо това той и колегите му планират да проучат как заплитането може теоретично да повлияе на функциите на мозъка. В крайна сметка, самият факт, че заплетените фотони могат да съществуват в мозъка, сам по себе си не доказва, че те управляват синхрона на милиони неврони.
Последвайте канала на
Свързани новини
Какво е "квантовият дарвинизъм"?
13 юни 202413:34
"Котката на Шрьодингер" може да обедини относителността и квантовата механика
30 май 202417:19
Обектите могат да бъдат на две места едновременно, Слънцето нямаше да свети: умопомрачителни положения в квантовата физика
30 май 202416:47
Какво е квантова природа на гравитацията?
28 май 202412:03
Tunneling: могат ли квантовите частици да се движат със свръхсветлинна скорост?
22 май 202409:44
Физици са създали времева примка с помощта на квантова телепортация
16 октомври 202315:08
Какво ще стане, ако използваме 100% от мозъка си?
13 ноември 202415:06
Безкрайна ли е мозъчната сила? Как да използваме пълния капацитет на мозъка си?
07 ноември 202412:08
Разликата между визионер и фантазьор: как форсайт методът помага при създаването на бъдещи сценарии?
07 ноември 202410:43
България не надскочи Беларус, останахме втори
Хърватия взе ценната точка от необичайна селекция на Португалия и ще играе на 1/4-финалите
Илиан Илиев: С тази игра ще ни е трудно на баража
Ще играем бараж за влизане в Лига "Б" - част от съперниците са ясни
Нов удар по България преди квалификациите за ЕвроБаскет 2025
Германия и Нидерландия затварят груповата фаза на Лигата на нациите, но интригата е на други места
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Цеков, ПП-ДБ: Борисов да спре да се държи като политическа наложница на Пеевски
19 ноември 202408:01
Божидар Божанов: ГЕРБ се крият под масата, притесняват се да реализират своята отговорност
19 ноември 202408:15
Сачева: Накрая санитарите ще дойдат, за да изнесат трупа на парламентарната демокрация
19 ноември 202408:29
Митов: Можем да влезем в еврозоната и Шенген още сега, ако Борисов стане премиер
19 ноември 202408:30
Костадин Ангелов пита: Кога ПП-ДБ казват истината - когато четат декларация от трибуната или когато търсят подкрепа от "Възраждане"?
19 ноември 202408:03
Фандъкова: По каква причина ПП-ДБ искат да подкрепят Силви Кирилов и не искат да подкрепят Рая Назарян?
19 ноември 202408:14
Цонев: Доган не беше съгласен Пеевски да е председател
19 ноември 202408:31
Валерия Велева пита: Вие в Конституцията да сте чували за "технически председател" на Народното събрание"?
19 ноември 202407:49
Трябва ли да се увеличат заплатите в МВР?
19 ноември 202407:40
2024.08.03 | 01:00