Страховитият Комодски варан, който се среща в Индонезия, има слой желязо върху острите си като бръснач зъби, който му помага да убива плячката си, съобщава БТА, позовавайки се на ново изследване.
"Тази характеристика досега не е наблюдавана при месоядни влечуги", пишат авторите му в списание Nature Ecology & Evolution.
Под ръководството на учени от Кралския колеж в Лондон, които са използвали съвременни технологии за визуализация за целите му, изследването разкрива, че влечугото - най-големият гущер в света, има защитно покритие от желязо върху зъбите си.
Откритият от изследователите железен слой е особено видим върху зъбите на представителите на вида Комодски варан, но подобни характеристики вече са наблюдавани при други влечуги като варани, крокодили и алигатори.
Авторите на изследването посочват, че желязото играе решаваща роля за поддържането на зъбите при тези огромни гущери, които ги използват, за да убиват плячката си.
Огромните влечуги нападат различни животни - от гризачи до водни биволи, улавяйки ги в отровната си захапка.
Изследователите допускат, че подобни железни покрития може да са съществували при месоядните динозаври, но да са се изгубили с течение на времето. Досега не са откривани никакви следи от тях върху фосилизирани зъби на влечуги и динозаври, близки до комодския варан.
Комодските варани обитават едноименния остров Комодо и съседния остров Флорес.
Хиляди туристи се стичат всяка година към този архипелаг в Източна Индонезия - единственото място в света, където тези огромни гущери могат да бъдат наблюдавани в естествената им среда.
По данни на Международния съюз за опазване на природата в дивата природа са останали само 3458 възрастни и малки комодски варани.
Влечугите, достигащи до три метра на дължина и до 90 килограма на тегло, са застрашени от човешката дейност и изменението на климата, които са заплаха за местообитанието им.