Често щастието се асоциира погрешно и то по много различни начини. Повечето от тези асоциации не са свързани с истинския произход на твоето щастие, а само с краткотрайни и временни решения.
Какво имам предвид, когато споделям това?
Голяма част от хората асоциират щастието с неща като пари, вещи, власт, постигане на мечти и цели, слава, постижения в работата и все неща, които имат външен израз, материален корен или изчислителен знак. Понякога ги постигат, но дори и тогава, чувството за щастие и удовлетвореност се изплъзва. И хората се впускат в порочния кръг на търсене на нови външни завоевания, които да удовлетворят вътрешната нужда, да придадат смисъл и радост.
Основата.
Истинското щастие идва тогава, когато човек е емоционално освободен, напълно спокоен (физически и ментално) и изпитва душевен мир. Оказва се, че щастието е вътрешно състояние, а не резултат от външни фактори.
Стъпка 1: Открий какво означава да живееш емоционално свободен и душевно изпълнен живот. Емоционалната свобода ти позволява виждаш, усещаш и преживяваш живота в цялостност и чист от изкривени възприятия. Силно контрастните емоции и особено тези в негативния спектър, поставят филтър между теб и реалността и ти прожектират изкривена картина, която влияе върху решенията и изборите ти. Когато си свободен от филтрите, зададени от негативните емоции, преживяваш реалността ясно, цветно, осъзнавайки и владеейки изборите си. Когато си емоционално свободен и в мир със себе си, щастието е най-естественото ти състояние.
Да можеш да намериш задоволство навсякъде, по всяко време и във всяко нещо означава да бъдеш истински щастлив, емоционално свободен и душевно изпълнен. Ето само някои от най-основните препоръки, които можеш да следваш, за да стигнеш до това състояние:
Спри да критикуваш другите.
Всички сме съвършено несъвършени и в това си несъвършенство сме съвършени. Ако приемаш хората като деца, които се спъват, падат, правят смешни бели и глупости, докато се учат, няма ли да бъдеш по-благосклонен? Човек е точно толкова критичен към другите, колкото сам не приема себе си. Позволи си да приемеш несъвършенствата на другите, и така ще можеш още по-лесно да приемеш себе си.
Прости болката и обидата от миналото.
Нищо не вгорчава толкова силно настоящето, колкото болката и горчивината от миналото. Прошката е личен, вътрешен акт на собствено освобождение. Тя не валидира деянията на другите, а само освобождава нас от товара на обидата, гнева, вината, болката. Знам, че това е по-скоро процес, а не еднократен акт, затова го започни още сега.
Не приемай нищо лично.
Грубостта на един, неуважителният тон на друг, спорът наченат от трети – нищо от това не е лично. Защото няма общо с теб. Има отношение единствено към човека, който има това поведение. И то идва от неговите емоции – страх, неувереност, нужда да се докаже. Нищо от това не определя теб като човек, стойност и умения.
Търси изграждащия урок във всяка ситуация.
Колкото и трудна да изглежда, да звучи и да чувства една ситуация, в нея винаги има урок и дар. Ако душата ти иска да научи урок за търпението, непременно имаш ситуация, в която да си раздразнен и нетърпелив. Ако попадаш в ситуации, в които се чувстваш неоценен и потиснат, душата ти копнее да развие тази добродетел – усещането за собствена стойност. Ако сега погледнеш назад към минали трудни ситуации, можеш да видиш урока и ползата в тях, нали? Развий наблюдателност и търси урока още сега. Така ще преминаваш с много по-голяма лекота през житейските трудности.
Намери позитивните неща в живота си.
Със сигурност има такива. Имаш ли къде да живееш, имаш ли достъп до храна, чиста вода, отопление? И дори имаш технологично устройство, от което четеш тази книга. Значи има за какво да бъдеш благодарен. Започни от малките неща и записвай всеки ден поне едно положително нещо, едно нещо за което си благодарен. Когато смениш фокуса на вниманието си, ще започнеш да забелязваш все повече хубави неща. И ще започнеш да привличаш още от същото. Енергията следва вниманието, затова фокусирай вниманието си умно!
Отделяй време само за себе си – четене, медитация, размишления.
Знам, че си зает. Знам, че имаш хиляди задачи. И точно затова е така нужно да спреш и да планираш най-важната си задача – да отделиш време и внимание за Себе Си! Отдели си време преди или след работа, или по средата на работния ден. Време само за теб. Дали ще е четене, медитация, размишления, или просто Нищоправене – нека това е твоето неприкосновено време! Доставяй си достатъчно сън и почивка. Златното правило е – поне 8 часа на ден. Тялото има нужда от рестарт и качествено презареждане.
Лягай си рано и ставай рано.
Ще ти издам една голяма тайна – резултат, който мои колеги достигнаха след изследвания сред най-натоварените работни групи в бизнеса. Когато почувстваш спад и умора насред работния ден – затвори очи, позволи си дори кратък унес и дрямка. Това ще възвърне силите и ефективността ти в пъти повече, отколкото ако пиеш кафе с цел ободряване.
Движи се и приемай качествена храна.
Душевният мир и спокойствие не са изолирани от физическото тяло. Те работят в синхрон и партньорство. Здрав дух и здраво тяло. Разхождай се, тренирай, движи се всеки ден. Доставяй на тялото си качествена енергия, подбирай внимателно храната си. И това гарантирано ще ти помогне да се чувстваш още по-добре.
Из "Основните стъпки към емоционално свободен и душевно изпълнен живот" на Марти Иванова.