Един от най-популярните инвеститори в света Уорън Бъфет днес празнува рожден ден.
Оракулът от Омаха, както наричат милиардера, е роден през 1930 г. и днес навършва 82 г.
За Бъфет са казани и изписани много неща, но той винаги е интересен с това, което върши, с начина си на мислене и с това, което има да каже, защото в повечето случай се оказва прав, пише profit.bg.
Един от последните примери за това e първичното публично предлагане на акции на социалната мрежа Facebook. В началото на май Бъфет заяви, че Facebook е неясна инвестиция и избягва да купува акции на такива компании, тъй като е доста трудно да се прецени колко може да струват в бъдеще. През май акциите на Facebook дебютираха на борсата на цена от 38 долара, а вчера затвориха на цена от 19.10 долара, което представлява поевтиняване от над 50%. Засега Бъфет се оказва прав.
В днешната класацията на милиардерите на Bloomberg Бъфет заема четвърто място с лично състояние, оценявано на 45.3 млрд. долара, което е нараснало с 6% от началото на годината.
Сред най-богатите хора в света, Бъфет може би е един от най-харесваните, защото не обича да парадира с богатството си и остава учудващо скромен.
Преди време той заяви, че за да живееш в Манхатън е скъпо и трябва да си богат. Там липсва усещането за общност и начин на живот, а оттам липсва и насладата от живота:
„Реших да живея в Омаха, защото харесвам града, общността и това е мястото, което наричам дом. Най-важното е какво наистина искаш да правиш. Да живееш в Манхатън е скъпо и трябва да си богат. Там липсва усещането за общност и начин на живот, а оттам липсва и насладата от живота.
Може да трябва да правите по 50 неща на ден в Ню Йорк, но аз предпочитам да почета в офиса си и да правя по 1 до 2 неща на ден, и то добре“, казва Бъфет.
Легендарният инвеститор все още живее в къщата си в Омаха, която купува за 31 500 долара преди повече от 50 години.
Опростеният начин на мислене на Бъфет привлича интереса на много хора. Традиционният търг за обяд с милиардера, който се провежда всяка година и постъпленията от който отиват за благотворителност, тази година беше спечелен с рекордните 3.46 млн. долара.
За сравнение миналата година най-високата оферта бе за 2.46 млн. долара.
За повечето публични компании годишното събрание на акционерите е безинтересно, задължително събитие, което се свежда до продължаваща малко повече от час формалност и почти всички институции го игнорират.
Компанията на Бъфет Berkshire Hathway, която превръща от западащ текстилен производител до един от най-големите конгломерати в света, провежда годишното събрание на акционерите в спортна зала под формата на тридневен фестивал, на който тази година присъстваха 40 000 души.
Самото обръщение на Бъфет винаги се очаква с огромен интерес, не само заради резултатите на компания, а и заради евентуални индикации за инвестиции от негова страна.
По отношение на охолството Бъфет казва, че разполага с всяко нещо, което иска, и не вижда смисъл да има къщи по цял свят или яхта. Той казва, че има много приятели, които имат много повече неща от него, но в някои случаи, според него, нещата притежават тях, вместо да е обратното.
Бъфет споделя, че няма компютър в офиса си, а в интервюта е казвал, че никога не е имал и калкулатор в офиса. Телефонът е неговият основен инструмент за работа, както и купчината материали за четене, които помагат за анализите му.
Бъфет обаче казва, че прекарва по 10-12 часа на седмица на компютър, играейки бридж.
Ето и няколко прозрения на Бъфет за нещата от живота и за инвестициите:
За чорапите и акциите
"Преди много време Бен Греъм ме научи, че цената е това, което плащаш; а стойността е това, което получаваш. Независимо дали говорим за чорапи или акции, обичам да купувам качествена стока на намалена цена".
Компанията срещу цената
"Много по-добре е да си купиш чудесна компания на добра цена, отколкото добра компания на чудесна цена."
Лошите неща не са очевидни, когато времената са добри
"В крайна сметка, човек може да разбере кой плува гол, чак след като мине отливът."
За управлението
"Опитвам се да купувам акции на компании, които са толкова чудесни, че и идиот би могъл да ги управлява. Защото рано или късно все някой такъв ще ги управлява."