София е един и от най-старите градове на наша територия. Столицата ни, в миналото наричана Сердика е на повече от 7000 години, разказва БТВ. Находки от древността намираме в самия център на града, а именно в двора на хотел "Шератон" и Президентството, както и в сутерена на Централните хали.
Разкопките правени при построяването на тези сгради са разкрили антични останки от миналото на града. Една от тях е "Светилището на нимфите" в сутерена на Халите, построена около един от многото минерални извори.
Най-старата запазена сграда в София се намира във вътрешния двор на Президентството. Това е ротондата "Св. Георги", която е била в сърцето на древния Константинов квартал.
В неговите рамки се е намирал дворецът на римския император Константин Велики и жилищата на знатните му поданици. Ротондата е част от археологически комплекс, а учените днес все още спорят за датата на построяването й (III до IV век). Тя е използвана основно за покръствания, но през годините служи и като обществена сграда.
Заради наличието на останки от древна система за отопление част от археолозите смятат, че е възможно да е била и баня. Сградата е запазила почти изцяло облика си от създаването й до днес, заради което се счита за най-старата запазена сграда в столицата. Куполът й е разрушаван два пъти – при нашествие на хуните и по време на българската обсада, ръководена от хан Крум.
В Ротондата са съхранявани мощите на Свети Иван Рилски, а легендата разказва, че в църквата е търсил изцеление дори византийския император Мануил Комнин.
В сградата са положени и останките на сръбския крал светец Стефан Урош II Милутин, преди да бъдат преместени в църквата Свети Крал, на чието място днес е Света Неделя.
След Освобождението Ротондата е изоставена. Сградата е пригодена за временен мавзолей след смъртта на княз Александър Батенберг.