Планетата Марс е започнала да се върти по-бързо, отколкото преди. Това сочат данни, събрани от апарата "ИнСайт" на НАСА, който изследва Червената планета.
"ИнСайт" разполага с набор от инструменти, които включват антени и радиотранспондер. Тези инструменти са използвани, за да се проследи въртенето на Марс в период от 900 дни.
Астрономите установиха, че въртенето на планетата се ускорява с около 4 милисекунди на година и така скъсява дължината на марсианския ден с част от милисекундата на година. Денят на Марс е с около 40 минути по-дълъг от този на Земята.
Изследователите все още не са съвсем сигурни какво причинява ускореното въртене на Червената планета. Те предполагат, че може да се дължи на натрупването на лед по марсианските полюси или издигането на земни маси, които са били покрити с лед. Когато масата на една планета се промени, това може да доведе до ускоряване на въртенето й.
Откритията, основани на анализ от данните на "ИнСайт" са съобщени в изследване, публикувано в списание Nature, пише Си Ен Ен.
Мисията "ИнСайт" е първата, която изучава вътрешността на Марс. Тя трябваше да продължи две години, след като кацна на Червената планета през ноември 2018 г., но НАСА удължи мисията с още две години. Апаратът събираше данни за планетата до декември 2022 г., когато прах блокира слънчевите й панели.
Предишни изследвания на планетата потвърдиха, че Марс има разтопено метално ядро. Успешно бе измерен и размерът на ядрото - около 1 835 км.
Въпреки, че "ИнСайт" вече не функционира, за 4 години апаратът е събрал "съкровища от данни" за марсианската повърхност. Някои от данните промениха начина, по който учените разбират Червената планета. Мисията беше първата, която разкри някои от тайните на Марс и учените ще анализират данните от нея в продължение на десетилетия.