Аз съм по-голям оптимист. Не в следващите няколко поколения, а мисля, че в следващите 10 години ще имаме отговор на въпроса дали сме сами.
Това заяви в предаването „120 минути“ по БТВ световноизвестният астроном проф. Димитър Съсълов. Той е един от ръководителите на мисията „Кеплер“. „Тя имаше задача да определи колко често се срещат планети, подобни на Земята. Оказа се, че е много по-често, отколкото мислим. Пред мислехме, че са десетки хиляди, но сега мислим, че са 100 милиона. Сега мислим, че са един милиард само в нашата галактика „Млечен път“, разкри той.
„Марс е много подобен на Земята в момента и е бил много по-подобен в миналото. Сега е пустиня. Надяваме се да е имало живот на Марс преди милиарди години и се надяваме да има микроби, които са под повърхността. По-вероятно е да се откри такъв тип живот в новите светове, които са в орбита около други звезди. На Венера има много трудни условия, но в ранните периоди историята на Слънчевата система Венера е била по-благосклонна. Има колеги, които мислят, че не е изключено микробите там да са се запазили или да са еволюирали в атмосферата. В следващите години ще има интересни изследвания на Венера“, обясни той.
Всяка година проф. Димитър Съсълов идва в България и в родния си Несебър. „Има много добри български учени и тук, и в чужбина. Аз бях тук на 24 май. В химна за 24 май „Върви, народе възродени“ се казва – „Науката е слънце“. Важно е този дух да остане и да продължи с новото поколение. Много е важно“, подчерта той.