Интерактивен исторически център отваря врати в Павел баня

google maps
share

Интерактивен исторически център ще бъде открит в 17:00 часа днес във фоайето на Народно читалище (НЧ) „Напред – 1903“ в Павел баня, съобщи читалищният секретар Свилен Белчев пред БТА.

Той обясни, че посетителите на центъра ще имат възможност да се потопят в атмосферата на града от 30-те и 40-те години на миналия век, ще получат информация за някои от емблематичните личности, ще се докоснат до творчеството на видни граждани, ще видят виртуални галерии на местни художници, които не могат да се видят в художествени галерии и ще могат да чуят арии от опери, изпълнени от световноизвестния тенор Тодор Мазаров, който е родом от курортния град.  

„Нашата идея е чрез използване на съвременни технологии историческите факти да достигнат до младите хора по начин, по който те получават основната част от познанията си за света. Искаме да предизвикаме техния интерес чрез възможността да "надникнат" в миналото  посредством 3D модели на сгради в центъра и части от парка и града, старите бани през 30-те и 40-те години на миналия век, видео и звук, представящи творчеството на видни наши съграждани, виртуални галерии с картини на наши художници, които не могат да се видят в художествените галерии“, разказа Белчев.

С подкрепата на Регионалния фонд и Банка ДСК, Габрово стартира подобрения в музей „Етър“, Регионален исторически музей, Музей на хумора и сатирата и финализира проекта за Интегриран градски транспорт в града

Според него съвременният млад човек трудно ще  прочете няколко страници описание и ще обърне внимание на пожълтели снимки на някоя сграда, макар и емблематична за града. „По друг начин ще реагира обаче, ако я види като компютърен 3D модел, който сам може да завърти във всички посоки, да разгледа и дори да "влезе" вътре в нея, както това се случва в съвременните компютърни игри. Ако успеем по този начин да предизвикаме у младите хора интерес към миналото на региона, това ще бъде мерилото за успеха на проекта ни“, коментира той. Белчев смята, че по-възрастната аудитория също ще прояви интерес, тъй като до този момент липсва систематизирана информация по отношение на историята, личностите, културата и традициите на региона и допълни, че за тях е подготвена информация, поднесена по традиционните начини. 

Интерактивният исторически център не е вдъхновен от конкретен друг проект, посочи Свилен Белчев. „Гледайки продукциите на различни исторически и географски канали стигнахме до извода, че информацията трябва да се поднася по атрактивен и интересен начин. В последствие, търсейки информация за подобни проекти в България се оказа, че това е нещо ново и ще бъде интересно и полезно може би за други хора и организации“, разказа още той.

Въпросът за създаване на музейна спирка на град Павел баня стои на дневен ред от много години, коментира Свилен Белчев. През 2017 година в Община Павел баня и местния Общински съвет беше внесена гражданска подписка, инициирана от Общото събрание на читалището и подписана от 656 граждани с искане за създаване на музей на града, разказа той. „За съжаление обаче, до този момент не са намерени нито средства, нито подходяща сграда за това“, отбеляза Белчев.

По този проект екипът на читалището работи от лятото на миналата година. „В процеса на кандидатстване за финансиране се родиха много идеи. Решихме, че ще ги реализираме, независимо от това дали ще бъде одобрен проекта ни. След като получихме финансирането от началото на октомври 2021 година започнахме упорита работа“, каза Белчев.

Стойността на проекта е седем хиляди лева.

„Тези пари не са много, но те ни дадоха възможност да поставим началото на един проект, който ще продължи да се развива и занапред. В постигането на дадена цел са важни не само финансовите условия, но и желанието, уменията и подкрепата от гражданите и институциите. Очакваме активирането на гражданското общество за търсене и предоставяне на нови сведения за история, личности, традиции, култура и изкуство през годините“, каза още той. 

Помещението, в което се намира Интерактивният исторически център е ремонтирано от личния състав на читалището, а част от средствата за ремонта са осигурени от Общинското ръководство, което има изключително добро отношение към читалищата в общината и техните дейности, обясни Свилен Белчев и допълни, че през т.г. в НЧ „Напред – 1903г.“ е извършен и основен ремонт на многофункционалната зала „Младост“.

Работата в Интерактивния исторически център продължава и занапред, като екипът на читалището ще продължи да кандидатства за всякакви проекти и програми, подпомагащи развитието на културата и изкуството. Планирали са редица дейности, свързани с децата и младите хора в Павел баня.  „Предстои оформянето на „Детски кът“ в библиотеката, ще проведем занимателни игри от времето на баба и дядо, ще слушаме приказки от грамофонни плочи и ще пишем текстове на пишеща машина“, разказа Свилен Белчев. Той добави още, че предстои оформянето на специален отдел „Балнеология и балнеолечение в Павел баня“ , за което екипът очаква подкрепата на хотелите, почивните бази, санаториуми, както и на Община Павел баня.

„НЧ „Напред – 1903г.“ е винаги отворено за нови инициативи и предизвикателства“, отбеляза още той.

Водещи новини

Още новини