Изследователи на НАСА съобщиха, че са открили две екзопланети, подобни на Земята, на разстояние 33 светлинни години, които биха могли да бъдат идеални за последващи атмосферни наблюдения, съобщи ЮПИ, цитирана от БТА.
Планетите, описани като скалисти суперземи, обикалят около червено джудже близо до Слънчевата система, но се смята, че и двете са твърде горещи, за да поддържат живота, какъвто познаваме. Те са открити с орбиталния телескоп TESS –(Transiting Exoplanet Survey Satellite). Планетите са на 33 светлинни години от нас - едни от най-близките скалисти екзопланети, откривани досега.
"И двете планети се нареждат в топ 10 на кандидатите за атмосферно характеризиране сред всички открити досега подобни на Земята екзопланети", заяви Пат Бренън, ръководител на Програмата за изследване на екзопланети на НАСА.
Планетата HD 260655 b е 1,2 пъти по-голяма от Земята, а HD 260655 c е 1,5 пъти по-голяма от Земята. Те обикалят около звездата червено джудже HD 260655.
Изследователите смятат, че температурите биха затруднили поддържането на живот. Температурата на планета В се изчислява на 816 градуса по Фаренхайт, а на планета С - на 543 градуса по Фаренхайт.
"Действителната температура зависи от наличието и естеството на възможните атмосфери", каза Бренън.
Бренън заяви, че сега НАСА има предимството на космическия телескоп "Джеймс Уеб", който може да даде на изследователите много по-добър поглед върху екзопланетите. "Гигантският космически телескоп "Джеймс Уеб", който скоро ще предостави първите си научни снимки, може да изследва атмосферите на екзопланети - планети извън нашата Слънчева система - в търсене на вода, въглеродни молекули и други компоненти", обясни Пат Бренън.
"Научаването на повече за атмосферите на скалисти планети ще помогне на учените да разберат как са се формирали и развили светове като нашия." Откритието е направено от международен екип от астрономи, ръководен от Рафаел Луке от Института по астрофизика в Андалусия и Чикагския университет.