Астронавтът Марк Ванде Хай, който се завърна на Земята с руския космически кораб "Союз МС-19" заедно с космонавтите Антон Шкаплеров и Пьотър Дубров, подобри рекорда на САЩ за най-дълъг престой на Международната космическа станция (МКС) в рамките на един полет, съобщи НАСА на сайта си.
Ванде Хай, който пристигна на МКС на 9 април миналата година със "Союз МС-18", постави ново най-добро постижение за продължително пребиваване на орбиталната станция в рамките на една мисия - 355 дни.
За това време МКС направи 5680 обиколки около Земята, покривайки общо над 240 милиона километра. За Ванде Хай това беше втори престой в орбита. Американецът е прекарал в космоса общо 523 дни.
От НАСА отбелязват, че с Ванде Хай със същия кораб миналата година на орбиталната станция пристигна и руският космонавт Пьотър Дубров, за когото това беше първи полет в орбита. Дубров от своя страна постави руски рекорд за престой на МКС по време на една мисия - също 355 дни. Той надмина постижението на Михаил Корниенко, който от март 2015 г. до март 2016 г. прекара на станцията 340 дни, 8 часа, 42 минути и 54 секунди.
Антон Шкаплеров пристигна на МКС със "Союз МС-19" на 5 октомври миналата година. За него това е четвърта завършена орбитална мисия. Шкаплеров е прекарал общо 708 дни в космоса, допълват от НАСА.
Досегашният американски рекорд - 340 дни, държеше астронавтът Скот Кели, който пристигна на МКС със "Союз ТМА-16М" на 28 март 2015 г. и се върна на Земята на 2 март 2016 г. със "Союз ТМА-18М".
Според Роскосмос абсолютният световен рекорд за продължителност на престой в космоса в рамките на един полет принадлежи на руснака Валери Поляков: 437 дни на орбиталния комплекс "Мир" (от януари 1994 г. до март 1995 г.).
Понастоящем на МКС се намират руснаците Олег Артемиев, който стана вторият специален кореспондент на ТАСС на МКС, Денис Матвеев и Сергей Корсаков, американците Том Маршбърн, Кайла Барън, Раджа Чари и германецът Матиас Маурер. Астронавтите на НАСА и техният колега от Европейската космическа агенция (ЕКА) пристигнаха на МКС с кораба "Дракон" на частната компания "Спейс Екс" на 11 ноември миналата година и ще се върнат на Земята с него през април. НАСА планира да изпрати следващия екипаж на МКС не по-рано от 19 април. На борда на кораба "Дракон" ще бъдат американците Чел Линдгрен, Робърт Хайнс, Джесика Уоткинс и италианката Саманта Кристофорети, допълва БТА.