Огромната ледникова покривка в Гренландия е намаляла с 4700 милиарда тона за 20 години, което е допринесло за повишаването на морското ниво с 1,2 см, съобщи АФП, цитирана от БТА.
Топенето на ледовете е особено осезаемо по бреговете на Гренландия, установи изследването, основаващо се на спътникови наблюдения от програмата "Грейс".
Данните бяха обявени от организацията "Полар портал", която отговаря за датските научни институти, изследващи Арктика.
Особено засегнато е западното крайбрежие на Гренландия. Независими наблюдения показват, че ледовете се свиват и ледниковите фронтове отстъпват във фиордовете и на сушата, както и че топенето е по-силно на повърхността на ледниците.
Глобалното затопляне е особено стряскащо в Арктика, където от няколко десетилетия по научни данни е три или четири пъти по-голямо, отколкото в останалата част на планетата.
Според изследване, публикувано в края на януари от НАСА, ускореното топене край бреговете се обяснява от затоплянето на Северния ледовит океан, което допринася "поне колкото въздуха над сушата" за смаляването на гренландската ледникова шапка. Според НАСА топенето на гренландските ледове сега е основен фактор за покачване на океанското равнище.