Човешките бебета се смеят като човекоподобните маймуни

pixabay
share

Изследователи от Холандия са открили прилики между човекоподобните маймуни и човешките бебетата на възраст между три и 18 месеца, предаде Франс прес, позовавайки се на публикация в сп. "Байолъджи летърс".

Авторите на проучването от университета на Лайден са установили, че децата и приматите се смеят по един и същи начин, предава БТА.

Бебетата се смеят много при вдишване и издишване (50 на 50 процента), преди смехът им да евюлюира в по-комуникативния вариант, който се наблюдава при възрастния човек. По същия начин се смеят и шимпанзетата. Учените обясняват, че с годините хората преминават към смях основно при издишване (74 процента), който звучи по-силно и по-ясно изразява усещането за радост.

Според изследователите децата са наследили този поведенчески сценарий от общ предшественик с приматите. Експертите напомнят, че хората, както и човекоподобните маймуни - шимпанзета, орангутани, горили, принадлежат към семейство Хоминиди, към което спада и човекът.
За учените все още остава загадка защо бебетата преминават от детски към възрастен смях. Едно от възможните обясненията е, че техният гласов апарат, недостатъчно добре овладян в началото, постепенно се развива, за да се адаптира към сложни способности като езика.

Друго предложение е, че с изграждането на социализацията, малкото дете се научава да се смее по-добре, за да получи по-голям отзвук от родителите си. При наличието на смях социалното взаимодействие продължава по-дълго.

Водещи новини

Още новини