Торбеста мишка със склонност към самоубийство оцеляла при пожарите в Австралия

Pixabay
share

Застрашен вид торбеста мишка, приличаща на земеровка, мъжките от който умират от стрес след "интензивен" репродуктивен сезон, е оцелял от миналогодишните опустошителни пожари в Австралия, съобщиха БТА и АФП.

Пожарите унищожиха голяма част от хабитата на среброглавите антехините в националния парк Бълбърин в Куинсланд миналата година и зоолозите се притесниха за бъдещето на вида, идентифициран официално през 2013 г. Паркът е едно от трите негови местообитания в Австралия.

"Открихме 21 антехини в горелите и незасегнатите хабитати, което е страхотно. Това означава, че те ще оцелеят" - каза Андрю Бейкър от Технологичния университет на Куинсланд.

Специалистите са се притеснявали, че може да няма оцелели от вида, след като една трета от хабитата им е унищожен.

Среброоглавите антехини се хранят основно с насекоми и паяци. Мъжките умират преди да навършат една година след двуседмичен размножителен период. Женските рядко живеят до трето възпрозвеждане.

"При мъжките повишеното ниво на хормона тестостерон, което се дължи на необичайно големите тестиси, пречи на блокирането на хормона на стреса кортизол. Затова кортизолът им е прекалено много през любовния период и в крайна сметка това ги отравя. Мъжките получават вътрешен кръвоизлив. Козината им окапва, понякога ослепяват. Дори и тогава продължават да търсят женски и се съвкупляват до смърт" - поясни Бейкър.

Учените са преброили среброглавите анетхини с помощта на камери, като кучета следотърсачи са им посочили къде да ги поставят.

Андрю Бейкър все пак се притеснява, че бъдещето на вида е застрашено заради промените в климата, които предизвикват по-чести периоди на засушаване и пожари.

Освен това антехините са застрашени от внесени хищници, като котките, както и от намаляването на храсталаците, където живеят заради животни като кравите, конете и дивите прасета.

Водещи новини

Още новини