Красив рицарски кинжал откриха археолозите, разкопаващи вече цяла година пространството пред крепостната стена на входа на град Созопол. Това каза Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей (НИМ), пише "Фокус".
"Кинжалът е с острие около 20 см и богато орнаментирана костена дръжка. Той е паднал от войн, вероятно западноевропейски рицар, при щурм на крепостната стена в Созопол”, каза Божидар Димитров.
"Кинжалите не са оръжие на българската и византийската армии, които често се сражават в този регион, той е оръжие на западноевропейските рицари, които го използват за близък бой, когато няма пространство да въртят огромните си мечове. Българите действат главно със саби, а византийците, с къс 70 см меч, който е еднакво удобен както за бой на открити пространства, така и за близък бой”, обясни той.
По отношение на това как западноевропейско оръжие се е оказало пред крепостните стени на град Созопол, Божидар Димитров обясни: "През 1366 г. на Балканите се разиграват драматични събития. Българският цар Иван Александър арестува във Видин византийския император Йоан V Палеолог, който се завръща с кораб по Дунава от Унгария, където безуспешно моли за помощ срещу настъпващите в Анадола турци. За да освободи сина си, майката на императора насочва, срещу добро заплащане, кръстоносния поход на италианския граф Амедей Савойски, срещу българското черноморско крайбрежие.
Флотът на Амедей Савойски пристигат пред град Созопол и го подлага на обсада. След две седмици ожесточени сражения градът пада под властта на Амедей Савойски. В малката армия на Амедей Савойски има освен италиански, и френски и германски рицари, при щурма вероятно един от тях е бил ударен от български войник, паднал е в подножието на крепостните стени и там кинжалът му се е заровил в земята, иначе той неизбежно щеше да бъде взет като военен трофей”.