Така той е представен и във филма на Спилбърг от 1993 г. „Списъкът на Шиндлер".
След като се премества в Полша, той основава собствена фабрика в Цаблович, близо до Краков, където еврейските работници са спасени от евентуална депортиране чрез фалшифициране на информацията в работническите регистри.
По-късно Шиндлер отваря и завод за оръжие в чешкия град Брюнлитц, където започват работа 800 мъже и 300 жени, спасени по този начин от сигурната гибел в концентрационните лагери.
Към днешна дата Шиндлеровата фабрика в Краков е трансформирана в нещо друго. Благодарение на инициативата на кмета Яцек Майхровски, заводът е превърнат в музей за съвременно изкуство. Градът купува фабриката през 2004 г., а Музеят за Съвременно изкуство в Краков (MOCAK) отвори официално врати миналия месец.
Финансиран от полското Министерство на културата и от ЕС, новият музей струва 25 милиона евро и разполага със 100 000 кв.м. изложбена площ. Сградата е пригодена към функциите на музей от италианските архитекти Клаудио Нарди и Леонардо Мария Проли.
Двамата изграждат една нова сграда за музейния комплекс, а шест съществуващи структури са преобразени, запазвайки индустриалната си аура посредством материали като стъкло и бетон.
Директор на музея е Мария Анна Потоцка, бивш управител на краковската галерия Bunkier Sztuki. Колекцията на новата арт-институция е все още малка, но за сметка на това са планирани редица временни изложби и събития като експозицията „Histоry in Art".
През есента там ще бъде и премиерата на филма „Wilhelm Brasse - Photographer 3444", проследяващ историята на Вилхелм Брас - главният фотограф на Аушвитц, където той е и затворник. Брас успява да оцелее и да опази около 39 000 фотографии, архивирали живота в концентрационния лагер.
krakow_480_3_480
Евентуален музеен проект е планиран и за Шиндлеровата фабрика в Брюнлитц. Компанията Blue Fields, която е собственик на завода след като текстилният производител, който я притежаваше фалира, планира да превърне сградата в музей на Шиндлер и неговите работници. Според Czechposition.com кметът на града Блахослав Каспар e заявил, че застава зад идеята, но поради финансови затруднения не би могъл да я подкрепи парично.