Делфините имат повече прилики с хората и примати като маймуните, отколкото се смяташе досега, съобщи "Мейлонлайн", като цитира резултати от изследване. Психолози от университета на Хъл са изследвали 134 делфина в продължение на близо десетилетие.
Учените установили, че също като приматите, делфините проявяват любопитство, социални са и се отличават със смесица от "екстровертност и сговорчивост".
Проучването е започнало през 2012 г. и резултатите му са публикувани сега в изданието "Списание по сравнителна психология".
"Делфините също като приматите са интелигентни и социални", каза д-р Блейк Мортън, психолог в университета на Хъл.
Макар да са се адаптирали към живот във водата и последният им общ предшественик с приматите да е живял преди 95 милиона години, афалите наподобяват видовете примати по "няколко поведенчески и когнитивни черти". И шимпанзетата, и делфините живеят в динамични общности, които се събират или разделят по няколко пъти на ден в зависимост от дейността, имат сравнително големи мозъци. Според петфакторния модел за личността, подобно на хората, и при делфините поведението се отличава с пет фактора - отвореност към опита, насоченост към другите, екстровертност, невротизъм и съзнателност, предаде БТА.
Изследваните делфини - 56 мъжки и 78 женски екземпляра, са били наблюдавани във водите на Мексико, Франция, САЩ, Нидерландия, Швеция, Бахамските острови, Каймановите острови и Кюрасао.