Google почете българина, открил бактерията на киселото мляко

Google
share

Световната търсачка Google отбеляза с традиционния вече doodle този път 142 години от рождението на д-р Стамен Григоров - български микробиолог и лекар. Той е първият учен, открил и описал бактерията Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus - една от бактериите, използвани за производството на кисело мляко.

Бактерията се храни с лактоза и произвежда млечна киселина, благодарение на която млякото се съхранява.

Google празнува деня на фалафела

"Лактобацилус булгарикус" е кръстена на България – страната, в която за първи път е открита и използвана. Бактерията се среща свободно в природата на България. При попадане в мляко и при определени условия бактерията причинява естествена млечно-кисела ферментация, водеща до получаване на това, което наричаме кисело мляко.

Докто Григоров е роден в село Студен извор, Трънско през 1878 година. Завършва гимназия в София. Следва „Естествени науки“ в Монпелие.

Работи в Женевския университет като асистент на проф. Леон Масол, професор по бактериология. Той оценява ерудицията на младия българин и го насочва в научните му занимания, осигурява му достъп до модерни лаборатории, в които да изследва киселото мляко, изпращано от съпругата му Даринка от България.

В Индия празнуват пролетния фестивал на цветовете

През 1905 г. д-р Стамен Григоров за пръв път описва млечнокиселия микроорганизъм, който предизвиква ферментацията, необходима за получаване на българско кисело мляко. Първоначално описва млечнокиселата пръчица като "Бацил А". По-късно микроорганизмът е наречен "Лактобацилус булгарикус", в чест на родината на неговия първооткривател. Днес официалното име на този микроорганизъм е „Lactobacillus delbureckii subsp. bulgaricus Grigoroff 1905“.

На д-р Стамен Григоров са предложени редица престижни постове. Той обаче отказва и в края на 1905 г. се връща у нас. Започва работа като лекар и управител на болницата в Трън – днес тя носи неговото име. Започва изследвания за създаване на противотуберкулозна ваксина.

През Балканската война заминава на фронта, където е военен лекар. В края на войната е демобилизиран и се завръща към предишната си работа в Трън.

167 години от рождението на сър Уилям Рамзи

През Първата световна война д-р Григоров отново е военен лекар на фронта. В Петричко се бори с избухналата холерна епидемия. Награден е с орден „За храброст“ и златен медал „Червен кръст“.

В периода 1922 – 1924 г. изпробва противотуберкулозната си ваксина в клиниката на проф. Парашкев Стоянов (Александровска болница, София). След 1935 г. в Италия продължава изследванията си върху туберкулозата. Завръща се в България през 1944 година, а работата му в Италия е продължена от сина му д-р Александър Григоров.

Умира на 27 октомври 1945 г. в София. Днес в центъра на с. Студен извор в реставрирана къща е създаден Музей на киселото мляко. 

Водещи новини

Още новини