Експеримент в търсене на неуловимата тъмна материя произведе необясним сигнал

pixabay
share

Експеримент в търсене на неуловимата тъмна материя произведе необясним сигнал. Той е бил проведен в подземната лаборатория Гран Сасо, Италия, съобщава БТА.

Изследователите не твърдят, че са открили тъмна материя, но признават за необясними и неочаквани събития в данните от експеримента.

Европейската сонда "Солар орбитър" днес се доближава за първи път до Слънцето

Пробивът може да е знак за наличието на непозната до момента частица или непредвидено поведение което може да ни накара да променим разбирането си за физиката.

Учени, работещи над експеримента Ксенон1Т (Xenon1T), са засекли по-голяма активност в детектора, отколкото са очаквали. Очаквайки да наблюдават 232 взаимодействия или т.нар. фонови събития, специалистите са станали свидетели на 285 - с 53 повече.

Резултатите са дело на международното сътрудничество Ксенон, което обединява учени от цял свят, опитващи се да открият тъмна материя. Откриването на доказателства за наличие на тъмна материя, ще бъде един от най-големите пробиви в областта на науката. Макар да се смята, че тя съставлява до 85% от Вселената, до момента не е била засичана пряко.

В рамките на експеримента, XENON1T бил напълнен с 3.2 тона чист втечнен ксенон. Ако през ксенона премине частица, тя предизвиква миниатюрен проблясък – тъй като повечето взаимодействия са дело на вече познати ни частици, учените успяват да ги предскажат. Ако се появат изненадващи взаимодействия – това би било доказателство за неочаквана физика.

Учените очаквали да открият 232 подобни събития, докато разглеждали данните от експеримента. Но се натъкнали и на допълнителни 53 изнендващи взаимодействия. Няма конкретен отговор на въпроса, откъде са дошли проблясъците. Възможно е да се дължат на съществуването на непозната до момента частица.

Допълнителните събития съвпадат приблизително с прогнозираните, дело на хипотетичните аксиони, за които се смята, че са произвеждани от слънцето. Слънчевите аксиони не са сред кандидатите за тъмна материя и откриването им няма да е доказателство за наличието ѝ. Това може да е първият случай, в който учените засичат нов клас частици, а откритието им би могло да доведе до нови прозрения. Това е най-вероятното обяснение, твърдят учените.

Възможно е също, допълнителните събития да са резултат от неутрино – трилиони неутринота преминават през нас и всичко около нас всяка секунда. Резлутатът може да е индикация, че разбирането ни са тези частици е напълно погрешно.

Водещи новини

Още новини