Ярки жълти и сини риби се стрелкат през фрагментите от корали, висящи от редици тръби, закотвени на морското дъно в Гуанахакабибес, Западна Куба, докато учени във водолазни костюми записват наблюденията си върху водоустойчиви клипбордове, предаде Ройтерс.
Това е първата детска ясла за корали в Куба, проектирана да помогне на страната да насели отново рифовете си, някои от които са сред най-непокътнатите в Карибите, и да ги направи по-устойчиви пред заплахи като глобално затопляне, свръхриболов и заболявания.
Детската ясла за корали е създадена преди три години и е плод на сътрудничество между аквариуми в Куба и Флорида по време на краткото стопляне на отношенията между страната и САЩ, преустановено от Доналд Тръмп.
"Искахме да възстановим оригиналните функции и здраве на рифовете", казва Педро Пабло Шевалие, началник на отдела по биоразнообразие на Националния аквариум в Хавана.
Коралите са животни, които се прикрепват към океанското дъно и поддържат повече живот, отколкото която и да е друга морска среда. Те привличат и туристи, учени и гмуркачи, и представляват естествена бариера срещу наводнения.
От 70-те години на миналия век над половината от кораловата покривка в Карибите е загинала.
Кубинските корали до известна степен се оказват защитени от относително слабото усвояване на бреговата ивица, по-ниската употреба на торове и създаването на защитени територии, покриващи една четвърт от всички островни води.
Това обаче не осигурява защита на коралите срещу една от основните заплахи - избелването, което се случва, когато водата е твърде топла.
Леко избелелите корали могат да се възстановят, ако температурата спадне. В противен случай те умират. Учените смятат, че главната причина е глобалното затопляне.
"Правим опити за асистирана селекция, асистирана еволюция на тези корали, за да им осигурим по-голяма устойчивост срещу високите температури, окисляването на океана и замърсяването на карибските води", казва Шевалие.
Аквариумът на Флорида, който има солиден опит в култивирането на корали, дарява инфраструктурата за кубинската детска ясла и помага за обучението на специалистите й в замяна на възможността да изучава рифовете и обмен на учени. Прякото общуване спира след избирането на Тръмп. Специалистите обаче продължават да поддържат връзка онлайн, допълва БТА.
"Куба е като жива лаборатория за устойчиви коралови рифове от типа, който отдавна изчезна от Флорида", казва Дан Уитъл от американския екип.