Руски учени потвърдиха с компютърна симулация, че е възможно Луната да е възникнала успоредно със Земята, а не в резултат на сблъсък на нашата планета с небесно тяло, предаде ТАСС, цитирана от БТА.
"Руските учени предложиха и обосноваха нова концепция, според която Луната се е образувала едновременно със Земята като двойна система в резултата на фрагментация на облак от прахови частици", съобщи изпълнителният директор на "Роскомос" по перспективни научни програми Александър Блошенко. Той допълни, че тази хипотеза е била потвърдена чрез компютърна симулация.
Луната е само 13 милиона години по-млада от Земята, чиято възраст се оценява на 4,5 милиарда години. До неотдавна най-възможната хипотеза за възникването на нашия естествен спътник се считаше сблъсъкът на Земята с голямо космическо тяло с размерите на Марс. В резултат на този сблъсък огромна маса от земна материя и част от материала на небесното тяло са се разтопили. Те били изхвърлени в околоземна орбита, където се сформирало компактно тяло, превърнало се в Луната.
Но при изготвянето на най-съвременни компютърни модели на учените от Роскосмос тази теза се оборва. Дигиталните симулации сочат за по-голяма вероятност двете небесни тела да са се образували в един и същ времеви отрязък при обособяването им като двойна система от облак прахови частици.