Над 1000 розови пеликана са наблюдавани от орнитолози над Атанасовското езеро в Бургас. В южната част на езерото пък е отчетена численост на 210 птици от вида розово фламинго. Това съобщиха от Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/, след проведения редовен орнитологичен мониторинг в езерото.
В момента се наблюдава нормална за сезона картина, в която птиците се подготвят за предстоящия гнездови сезон. Не установихме нищо необичайно за сезона и не можем да се похвалим с някакъв феномен. Важното е, че басейните особено на север в резерватната част на Атанасовското езеро вече се пълнят със саблеклюни, дъждосвирци.
В момента сме на границата на сезоните и наблюдаваме както типични зимни видове като клопачи, зимни бърнета, шилоопашати патици, така и идващите от юг през пролетта - кокилобегачи, морски дъждосвирци летни бърнета и др., каза експертът от БДЗП д-р Петър Янков. Той обясни, че интензивно тече и пролетната миграция.
Птиците нямат затворени граници и не усещат извънредното положение, затова отново са поели обратния път - от южните места към северните, където ги очакват домовете им и където ще отгледат потомство.
Това е причината над Бургас да прелитат, и то много ниско, хиляди розови пеликани. Д-р Янков каза, че орнитолозите са наблюдавали през последните дни и мигриращи пойни и грабливи птици - мишелови, соколи орко, червеноноги ветрушки и др.
Д-р Янков информира, че в дружиството има постъпили няколко сигнала за различни набези в района на езерото - незаконни сечи, изораване на степи и др. Той апелира към гражданите, ако установят някакво посегателство да подават сигнали до природозащитните организации или до Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите в Бургас.