Птиците фламинго могат да оформят приятелства за цял живот и да избягват екземпляри, с които не се разбират, установи изследване, цитирано от в. "Дейли мейл".
Учени от британския университет в Ексетър наблюдавали ята фламинго в националния резерват "Слимбридж Уетлендс" в Югозападна Англия в периода 2012-2016 година.
Екипът на зоолога Пол Роуз установил, че обществата на тези пернати са със силно изразени социални връзки. Той изучил четири вида фламинго.
Всички те изкарвали по-голямата част от времето си с в обкръжение на "най-близки приятели". Тези странни връзки включвали тъй-наречените "женени" мъжки двойки, дори тройки и четворки.
По думите на Пол Роуз тези пернати не само си избират партньор за чифтосване. Тази тяхна хетеросексуална връзка е много трайна. Но други екземпляри търсят контакти "по интереси" и приятелства. В тях се включват женски и мъжки двойки. Тези връзки са дълготрайни, а не случайни и неустойчиви. Срещали се стабилни трио и квартетни формации.
Розовите птици имат дълъг живот. Някои екземпляри обитават "Слимбридж Уетлендс" от 60-те години на миналия век. Създадените връзки са много трайни. Явно те играят важна роля за оцеляването на вида в дивата природа, изтъкват учените.
Откритията на екипа ще помогнат на специалистите при отглеждането на тези птици в плен.
"Когато се местят фламинго от един зоопарк в друг, трябва много да се внимава установените приятелства в никакъв случай да не се нарушават", коментира д-р Роуз.
В изучаваните ята имало между 20 и 140 птици. В по-големите групи съществувало по-изявено социално взаимодействие. В същото време било установено, че в тесните "приятелски кръгове" трудно били допускани натрапници. И пернатите системно отбягвали екземпляри, с които не си допадали, допълва БТА.