Учени от университета в Сидни, Австралия, използват плодове от зловонния плод дуриан, за да складират електричество, съобщиха Фондация "Томсън Ройтерс" и БТА.
"Спряхме се на дуриан и индийско хлебно дърво (джакфрут), защото около 70 на сто от тези плодове не се ядат", каза Винсънт Гомес, преподавател в университета на Сидни. "Искахме да използваме схемата, предложена от природата - отпадъчен материал на нулева цена, който обичайно се складира на висока цена в сметища, да се обработва и превръща в супер кондензатор", добави той.
Изследователите смлели отпадъците от дуриан и чрез загряване на субстанцията във вода и изсушаването им чрез замразяване в евтин, нетоксичен и безопасен процес успяват да създадат енергиен склад за бърз електрически заряд.
Дурианът се смята за деликатес въпреки непоносимата си миризма и е особено популярен в някои части на Азия.
Инвестициите в проекти за възобновяема енергия на континента се увеличават чувствително. Батериите от дуриан и джакфрут зареждат по-бързо от литиево-йонните батерии, използвани в момента за заряд на мобилни телефони, таблети и електромобили, твърди Гомес.
Той и екипът му преговарят с компании за създаване на прототип на батерии от дуриан и джакфрут, които да излязат на пазара и да зареждат бързо скутери или пък да се използват за осветление в селските райони като заместител на дизеловите генератори.