Пясъчните дюни „общуват“ помежду си

Pixabay
share

Въпреки че са неодушевени предмети, пясъчните дюни могат да „общуват“ помежду си. Екип от университета в Кеймбридж откри, че докато се движат, пясъчните дюни взаимодействат и отблъскват своите съседи надолу по течението, пише SciencedDaily.

Изследователите забелязали, че две идентични дюни, които са в близост една до друга,  с течение на времето започват да се отдалечават. Това взаимодействие се контролира от турбулентни вихри от горната дюна, които изтласкват втората дюна надолу по течението.

Резултатите, отчетени в списание Physical Review Letters, са от ключово значение за изследването на дългосрочната миграция на дюните, която застрашава каналите за корабоплаване, увеличава площта на пустините и може да погребе инфраструктура като магистралите.

Когато купчина пясък е изложена на вятър или воден поток, тя образува дюни и започва да се движи надолу с течението. Пясъчните дюни, независимо дали са в пустини, по речните дъна или морските дъна, рядко се срещат изолирано. Обикновено се появяват в големи групи, образуващи поразителни модели, известни като дюнови полета или коридори.

Известно е, че активните пясъчни дюни мигрират. Скоростта на дюната е обратно пропорционална на нейния размер - по-малките дюни се движат по-бързо, а по-големите дюни се движат по-бавно. Но как те взаимодейстат помежду си?

Съществуват различни теории. Една от тях е, че дюните с различни размери ще се сблъскат и ще продължат да се сблъскват, докато не образуват една гигантска дюна, въпреки че това явление все още не е наблюдавано в природата. Друга теория е, че дюните могат да се сблъскват и да обменят маса, нещо като билярдни топки, отскачащи една от друга, докато те са с еднакъв размер и се движат със същата скорост.

Водещи новини

Още новини