Учени от САЩ и Израел установиха възможна причина за миграцията на първите съвременни хора извън Африка, съобщи сайтът Физ.орг.
Оказало се, че ключова роля са имали мусони в Близкия изток, които са осигурили подходящи коридори за преселване.
Учените анализирани калцитни образувания, известни като спелеотеми, в пещерата със сталактити Сорек в Израел. Специалистите определили съдържанието на изотопите кислород -16 и кислород-18, които зависят от количеството на валежите, в минерали на 125 хиляди години. Освен това ползвали климатичен модел, който дава възможност да се събере информация за промени в растителността през последните 800 хиляди години.
Предишни изследвания показаха, че климатът в Близкия изток може да е бил по-толъл и по-влажен преди 125 хиляди и 105 хиляди години, но преди 115 хиляди години е бил като днешния. По-влажните периоди съвпаднали с циклични промени в орбитата на Земята.
Моделът показал, че през този период африканските и азиатските мусони се придвижили на север, а това довело до значителни валежи в Близкия изток през летните месеци. Резултатите от изотопния анализ потвърдили, че лятото било много дъждовно преди 115 хиляди години. Това може да е подтикнало хората към колонизиране на нови територии.