Ново изследване навежда на мисълта, че човешка дейност е ускорила ерозията на почвата преди 4000 години, съобщи ЮПИ.
Когато става въпрос за хилядолетен преиод, ерозията на почвата се диктува от движението на тектонски плочи и климатични промени. Но ако става дума за по-кратък период, местното въздействие на човешката дейност върху ерозията може да бъде преценено.
Учени се поинтересували дали повлияната от човешката дейност ерозия може да бъде изследвана в глобални мащаби. За целта анализирали проби от пластове седименти от 632 езера в целия свят.
"Езерните седименти са смятани за своеобразни архиви на динамиката на ерозията - заяви Жан-Филип Жени от института "Макс Планк" за биогеохимия в Германия. - Всички процеси, свързани с преместване на почва и скали, оставят следи в хронологично подредените слоеве седименти, които са се натрупали и съхранили на дъното на езерата."
Като използвали радиовъглеродно датиране, специалистите датирали различните слоеве езерни седименти и изследвали промените в темповете на натрупването им.
"Събирайки данни за толкова много езера, за пръв път открихме обща тенденция, свързана с увеличено натрупване на седименти през холоцена, т.е. през последните 10 хиляди години", отбеляза Пиер Франкюс от Френския национален институт за научни изследвания.
Като анализирали фосилизиран полен, уловен като в капан в древни езерни седименти, учените свързали ускоряването на ерозията през холоцена с промени в горската растителност, по-специално с обезлесяване.
"Бяхме развълнувани, когато констатирахме, че увеличеното натрупване на седименти преди 4000 години съвпада с намаляване на дървесния полен - поясниха учените. - То свидетелства за промени в горската растителност, които на свой ред вероятно водят до деградация на почвата и ерозия."
Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Протоколи на Американската академия на науките".