Увеличена слънчева активност е предизвикала силна геомагнитна буря преди 2600 години. До този извод са достигнали японски учени, цитирани от "Сайънс алърт".
Заключенията на специалистите са базирани върху исторически източници, които описват странни червени облаци в небето над Месопотамия.
За възможен пик в слънчевата активност в средата на 7-ми век пр. Христа се заговори въз основа на предишни изследвания, включително анализ на изотопи на въглерода в годишните пръстени на дървета и на следи от радиоактивни частици в лед в Гренландия. За да определят по-прецизно кога е имало геомагнитна буря, специалистите ползвали записки на астролози в Асирия и Вавилон.
Свидетелства за странни небесни феномени са се съхранили върху глинени таблички с датите на наблюденията.
Учените превели редица клинописи от онова време и открили три споменавания за червено небе или червени облаци, които може да са свързани с интензивно полярно сияние.
Въпросните глинени таблички датират от 679-655 г. пр. Христа. Трите споменавания съвпадат с резултатите от датирането на съдържащите повишена концентрация на изотопа въглерод 14 годишни пръстени на дървета.