Огромен свят, открит около много малка звезда, оспорва най-разпространената теория за образуването на планетите, съобщиха Асошиейтед прес и Ройтерс.
Звездите обикновено са много по-големи от най-голямата планета на орбита около тях. В случая със звездата GJ3512, която е на 30 светлинни години от нас, това не е така. Тя е червено джудже и масата й е 12 процента от Слънцето. Планетата на орбита около нея е поне наполовината на Юпитер.
"Откритието е изненадващо, защото теоретичните модели показват, че около звездите с малка маса обикновено има планети като Земята или малки нептуни. В този случай открихме газов гигант, подобен на Юпитер, около много малка звезда" - каза астрофизикът Хуан Карлос Моралес от института по изследване на космоса в Каталуня.
Планетата е открита с телескоп на обсерваторията Калар Алто в Испания. Орбитата й е елиптична, като планетата я изминава за 204 дни.
Червените джуджета са малки с относително ниска температура на повърхността. GJ3512 е не само много по-малка от Слънцето, но по размер прилича на голяма планета - тя е само три процента по-голяма от Юпитер.
Има данни и за втора планета около звездата, а трета вероятно е била изхвърлена от системата. Това обяснява силно елиптичната орбита на първата планета.
Планетите се образуват от диск от междузвезден газ и прах около звездата. Според най-разпространения модел - акреционния, се формира обект от твърди частици в диска и от гравитационното му притегляне се заражда атмосфера от околния газ.
Новооткритата система може да бъде обяснена с друг модел - на гравитационната нестабилност. При него протопланетният диск около млада звезда може да е малко по-масивен от очакваното и студен. Заради това дискът е нестабилен и могат да се появят някои плътни райони.