Екип от международни учени е открил екологичен начин за производството на слънцезащитни продукти, използвайки черупки на кашу, съобщава сайтът Гийк, позовавайки се на публикация в сп. "European Journal of Organic Chemistry".
Работата на "Зелените химици" от университета Витватерсранд в Йохансбург, РЮА, е съсредоточена върху производството на полезни съединения от дървесина и други бързорастящи и неядливи растителни отпадъци. Специалистите си сътрудничат с колеги от Германия, Малави и Танзания, посочва БТА.
Черупките на кашу съдържат мастни съединения, които могат да причинят контактен дерматит, подобно на отровен бръшлян. Поради тази причина любимите на мнозина ядки не се продават с обвивките им.
Вместо просто да изхвърлят черупките, изследователите ги рециклират с цел да осигурят защита срещу слънчевите лъчи, които могат да навредят на повечето материали - от бои до пластмаса, както и на човешката и животинската кожа.
Обвивките на кашуто произвеждат ароматни съединения с добра способност да поглъщат вредните ултравиолетови А и В лъчи, което ги прави подходящи за производството на слънцезащитни продукти.