Екип под ръководството на испанския учен Хуан Карлос Исписуа успя за пръв път да извърши успешен експеримент, свързан с вкарване на човешки стволови клетки в генномодифициран ембрион на маймуна, предаде ТАСС като цитира испански медии. Това заяви биоложката Естрела Нунес от Католическия университет в Мурсия.
Целта на учените била да се придвижи напред създаването на органи за трансплантации. Екипът на Исписуа извършил експеримента в лаборатория в Китай. Специалистите модифицирали по генетичен път ембриони на маймуни, за да деактивират гени, които са нужни за формиране на органите им. След това учените вкарали човешки стволови клетки, които могат да генерират всякакъв вид тъкани.
В крайна сметка се получил ембрион-"химера" на маймуна с човешки клетки, който така и не се появил на бял свят, тъй като учените прекъснали бременността. "Резултатите са многообещаващи", отбеляза Нунес. Авторите на изследването не дават повече подробности, защото очакват резултатите от него да бъдат публикувани в научно списание.
Директорът на Центъра за регенеративна медицина в Барселона Анхел Рая напомни за "етичните бариери", с които се сблъскват подобни експерименти. "Какво ще се случи, ако стволовите клетки се освободят и формират човешки неврони в мозъка на животното?", попита той. Нунес увери, че учените задействали механизъм за самоунищожаване на човешките клетки при преминаването им в мозъка на животното.