Хомо сапиенсът и неандерталецът се отделят като видове преди 800 000 години

Getty Images
share

Хомо сапиенсът и неандерталецът се обособяват като отделни видове преди около 800 000 години, а не преди около 430 000 години, както досега се е смятало, установиха учени благодарение на анализ на ДНК от зъбите на древни хора, предаде Франс прес.

В публикацията от сряда в сп. Science Advances, д-р Аида Гомес-Роблес - антрополог от Университетския колеж в Лондон - изследва материал от вкаменени кътници и предкътници на мъж и жена неандерталци, открити в испанската пещера Сима де лос Уесос. В анализа са включени и зъби на още седем древни човешки вида. Приложен е статистически моделeл, базиран на факта, че зъбите се променят с постоянен темп. Анализът показал, че неандерталецът се е отделил по-рано от смятаното досега.

Двата вида обаче са продължили да съжителстват и след дивергенцията. В друго научно изследване се установява, че между тях е имало хибридизация. Неандерталецът изчезва преди около 50 000 години, а хомо сапиенс идва в Европа преди 43 000 години.

Сюзън Кашел от американския университет "Рътджърс" обаче оспори идеята, че изменението на зъбите в еволюцията е толкова бавно, колкото счита Гомес-Роблес.

Водещи новини

Още новини