Ето няколко излишни разходи за автомобили, представени от финансовото издание moneywatch.bnet.com.
1. Сменяте маслото по-рано от необходимото
Подмяната на маслото е основен бизнес за сервизите. Затова нищо чудно там да ви съветват да го сменяте на по-малко от необходимото километри. Вместо това прочетете какви са препоръките на производителя на вашия модел автомобил.
Да ползвате по-скъпо масло, което се сменя на повече километри, също е опция. При новите модели има масла, които могат да се сменят на 15 000 км., вместо на традиционните 10 000.
2. Използвате бензин с добавки
Освен ако не карате луксозен модел автомобил, който изрично изисква ползването на по-скъпо гориво, всичко друго си е загуба на средства. Няма еднозначни доказателства, че по-високият клас горива водят до спестяване и си струва допълнителния разход.
3. Не подменяте въздушния си филтър.
Ако не сменяте този филтър, той се задръства и значително влошава разхода на гориво, като намалява ефективността на работата на вашия автомобил. Допълнителният разход може да бъде между 10 и 15%, според специалисти. Подмяна на този филтър би следвало да се прави максимум на 20-30 хил. км. Ако шофирате в градски условия, където степента на запрашеност на въздуха и замърсеност е високо, се препоръчва дори по-честа смяна.
4. Не проверявате спирачките си.
Повечето сервизи ще направят преглед и на спирачките ви при годишния преглед. Ако все пак пропуснат - напомнете им. Това би ви спестило огромни неприятности в бъдеще, както и разходи, включително и опасност да участвате в ПТП.
5. Купувате устройства за намаляване на разхода на гориво или добавки.
Няма научни доказателства, че тези устройства вършат в действителност това, което се рекламира, или че заслужават инвестицията, поради традиционно високия разход, който изискват. Интересът към тях се повишава в моменти, когато цената на бензина нараства.
6. Игнорирате светлинните индикатори на таблото.
За да ви светне определена лампичка на таблото, явно има някаква причина и трябва да обърнете внимание на този проблем. В противен случай рискувате да възникне по-сериозен проблем, който да ви излезе значително по-скъпо.
7. Купувате най-скъпите на пазара гуми.
Възможно е продавачите да се опитат да ви убедят, че имате нужда от най-скъпите предлагани гуми, които обикновено се ползват от спортните или луксозни возила. Ако имате среден клас автомобил обаче тези гуми най-вероятно не са ви необходими. Можете да получите подобна ефективност и от гуми, които са в пъти по-евтини. Традиционно тези гуми не издържат и по-дълго, защото са по-меки, коментират специалисти.
8. Купувате вградена навигация.
Ако си купувате нов автомобил, такъв с фабрична навигационна система може да ви излезе значително по-скъп. Разликата може да достига дори 2000 долара. Този разход е напълно излишен при положение че бихте могли да си купите прилична навигационна система в рамките на 200 долара.